Namnožte si jiřinky dříve, než je vysadíte
11. 3. 2009

Namnožte si jiřinky dříve, než je vysadíte

Jiřiny jsou vyšlechtěné do ohromného množství  forem. Jsou zářivé, optimistické, někdy až s nádechem komediantství. Jejich hlízy, které nevydrží náš zimní mráz, se ven vysazují  až po "ledových mužích". Již s předstihem si je ale můžete namnožit dělením, řízkováním, lze je dokonce roubovat...

Jiřiny jsou velmi vděčné a bohatě kvetoucí zahradní rostliny. Mnohé odrůdy kvetou až do pozdního podzimu. Jedinou nevýhodou je nutnost chránit hlízy před zimním mrazem a tudíž je každoročně stěhovat. Pokud si je zároveň namnožíte, může být každoroční vyjímání jiřin z půdy vlastně výhodou.

Ven se hlízy jiřin vysazují až v polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky, ale narašit a namnožit si je můžete s předstihem.

Jak množit jiřiny dělením hlíz:

 • i

  Velké a silné hlízy můžete i rozříznout. Řežte ostrým, sterilním nožem po délce. Řeznou ránu nechejte zaschnout a zasypte práškem z dřevěného uhlí. Takto zísakáte sice z mála mnoho, ale na druhou stanu je vyšší riziko napadení houbovými chorobami.

  Rozdělujte především velké, mnohačetné hlízy.
 • Na každé hlíze musí zůstat kořenový krček a minimálně jedno očko.
 • Počítejte s tím, že na rozdíl od brambor jiřiny raší jen z horní části hlízy.

Ani hlízy bez oček však nepřijdou nazmar. Můžete je použít k originálnímu roubování:  Seřízněte zdravý, silný výhon a naroubujte jej do hlízy. Roubuje se buď do rozštěpu, či na kozí nožku.

 

Narašené rostliny můžete rozmnožovat řízkováním:

 •  Lépe zakořeňují řízky odříznuté těsně nad hlízou, použijete-li řízky z vyšších výhonů, je úspěšnost zakořenění nižší.
 • Řízky ihned po odříznutí zapíchejte do výsevního substrátu nebo do vlhkého písku.
 • Substrát by měl být sterilní, jinak hrozí napadení houbovými chorobami.
 •  K zakořenění je nutná teplota kolem 20 °C a vysoká vzdušná vlhkost.
 • Po zakořenění rostliny přesaďte do květináčů a před výsadbou na volné prostranství je postupně otužujte.

Množením péče nekončí. Mladé, rašící jiřinky jsou poměrně citlivé a může je ohrozit mnoho škůdců a chorob. Na které především byste si měli dát pozor? Na slimáky a škvory, třásněnky a mšice, na bakteriózy a virózy.

Slimáci a škvoři, kterým mladé, šťavnaté výhonky velice chutnají, jsou schopni jiřiny zlikvidovat během jediné noci.

Třásněnky sají na listech jiřin, které se následkem toho zbarvují do stříbřita a různě deformují. V nerozvitých poupatech způsobí třásněnky deformaci pozdějších květů. Okvětní lístky mají poté zelenavou barvu a při silnějším napadení zaschlé hnědé okraje.

Mšice, zvláště mšice maková, se na jiřinách vyskytují rovněž poměrně často. Tato mšice má černou barvu a v krátké době dokáže obalit vegetační vrcholy, které se začnou deformovat.

Mšice  navíc přenášejí virová onemocnění. Jiřiny tak mohou onemocnět virem mozaiky jiřin či okurek. Napadeným rostlinám se deformují listy, bývají zakrslé nebo naopak zbytnělé a mozaikovitě zbarvené. Tyto virózy jsou bohužel neléčitelné a je proto nutno napadené rostliny ihned vykopat a zničit.

Bakteriózy, které se způsobují nádorky na kořenech, se mohou vyskytnout ve vlhké půdě a za deštivého počasí. Tato choroba se šíří půdou, pomůže proto její dezinfekce a střídání plodin.

S výjimkou viróz proti všem neduhům existuje prevence i léčení. Na savé škůdce, jako jsou mšice a třásněnky,  a zrovna tak proti slimákům, můžete použít i zdravotně nezávadné biologické přípravky, které šetří životní prostředí i vaši zahradu.

 

Pro Receptář Vlastimil Šindelář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Jiřiny

(VWPsQNuEWkpo2Z4Vj7aPZYTw), 5. 9. 2011, 14:03

Co dělám špatně, když mám velice bohatou zelenou část rostlin (jiřin), avšak nekvetou??? Děkuji, MH

Deformace rostlin jiřin

(VWPsQNuBTuBjeP4tl7P~Qktc-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 28. 7. 2010, 16:55

\dobrý den, prosím, poraďte, jestli můžete. Už léta pěstuji jiřiny, a každý rok se potýkám s onemocněním jiřin, které se mi nedaří zlikvidovat ani když likviduji rostliny( s krvácejícím srdcem). Na jaře rostliny krásně vyraší, vypadají, že jim nic není, jsou krásně zelené, ale pak začnou žloutnout, deformují se jim nové výhony, a na spodní straně listů je něco jako rez. Myslela jsem, že je to virová mozaika, ale právě že ty projevy jsou největší teď, v létě, a ne na jaře. Na jaře je vše v pořádku. Také se mi zdá, že rostliny jsou nižší než bývaly kdysi. Tak jsem na vážkách, zda nezlikvidovat všechny hlízy, což by mě velice mrzelo. Mám jich poměrně hodně, a každý rok si dokupuji další. Tak jestli mi můžete poradit, jestli to je infekční, nebo ne, a co s tím dělat. Děkuji!

RE: Deformace rostlin jiřin

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 29. 7. 2010, 16:57

Dobrý den, pokud by listy pouze žloutly a opadávaly (nikoli na jaře, ale právě v průběh léta) a žlountutí začínalo v podobě jakoby moučnatých skvrn, mohlo by se jednat o padlí. Na ně platí postřik fungicidy a hlízy rostlin naštěstí nenapadá. Podobná je i skvrnitost listů, při níž listy žloutnou a usychají. I na ni platí fungicidy a také likvidace uschlých listů. Pokud se ale jedná o virové onemocnění, které se projevuje rozmanitě - mimo jiné i deformací listů a květů - a napadá i hlízy, tak bohužel žádná účinná léčba neexistuje a hlízy je třeba zlikviovat. Důležité je rovněž potírání savých škůdců, kteří virová onemocnění přenášejí z rostliny na rostlinu.

RE: Deformace rostlin jiřin

(J.Božíkov á), 12. 10. 2010, 14:30

Děkuji moc za odpověď. Když začalo v srpnu pršet, až lít, ty skvrny se postupně ztrácely, a rostliny bujely, byly následně krásně zelené, Možná jsem ty jiřiny, co se mi nezdály, nemusela likvidovat, ale už je pozdě litovat:-( Vypadaly , že letos se překonají v kráse, ale jen do té doby, než je sesekalo krupobití:-( Hodně se jich naštěstí vzpamatovalo, a i krásně vykvetlo. Můžete mi prosím ještě poradit, jaké fungicidy použít na to padlí a žloutnutí? Jo, a zapomněla jsem minule napsat, že stejná skvrnitost se objevuje třeba i na plevelném laskavci, který se někdy v blízkosti hlíz vyskytne - než ho vypleju.
Děkuji za odpověď. Božíková

(Miroslav), 16. 3. 2009, 17:48

pred vysadbou dejte dolomiticky vapenec...to je nejvetsi tajemstvi v hnojeni...

Jiřiny

(Jana Martinková, redakce ), 11. 3. 2009, 10:40

Dobrý den, pro Vaše jiřinky bude nejlepší kompletní hnojivo s vyšším podílem draslíku a menším obsahem dusíku (ten podporuje růst listů, nikoli kvetení). Neměl by v něm chybět ani fosfor, hořčík, stopové prvky. Na trhu je dostatek podobných přípravků, hnojit můžete i uzrálým kompostem. Hnůj pro vysoký podíl dusíku doporučit nelze. Jiřiny je vhodné pravidelně hnojit od jara do srpna, pak přestat, aby se hlízy připravily na zimu. Přejeme hodně kvetoucích úspěchů!

Množení jiřinek

(VWPsQNuBWgnjEKMg5gnB5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 11. 3. 2009, 06:06

Dobrý den, jsem začátečnice v pěstování a chtěla bych se zeptat na hnojení jiřin . čím je nejlepší jiřiny hnojit? Děkuji.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS