obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Namnožte si pokojovky z jediného listu...

Přejete si naplnit byt pokojovými květinami? Děláte dobře! Rostliny čistí a zvlhčují vzduch, přinášejí svěží atmosféru, uklidňují. Přitom za ně nemusíte utratit závratnou sumu. Pokojové rostliny lze snadno vegetativně množit řízkováním, dělením trsů, hřížením, vzdušnými odnožemi... Poradíme vám, pro které druhy jsou jednotlivé postupy vhodné a jak je provést.

Mnohé rostliny vytvoří novou sazenici z jediného listu.  Odřízněte jej těsně u stonku – měl by být středně velký a zcela zdravý. Do substrátu jej zapíchněte v úhlu 45°. Listové řízky, zvláště pokud jsou z velkých tenkých listů, ohrožuje nadměrné vypařování – „skleníček“ je proto nezbytný. Pomůže i zkrácení listové čepele či opatrné svinutí a zajištění nití.

 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • vhodné druhy׃ fíkus, gumovník (Ficus elastica), africká fialka, gloxinie, begónie, tlustice, pachyphytum a řada dalších sukulentů

Zajímavou formu listového množení můžete vyzkoušet u begónie,  tořivky (Streptocarpus), sanseviérie čili tchýnina jazyka či pepřince.  Listy nařízněte podél žilek (list tořivky celý podélně, list begónie do větvení, list sanseviérie napříč), položte na vlhký substrát a zajistěte háčky. V místě řezu vyraší mnoho nových dceřinných rostlinek.

Akční letáky