obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nasbírejte si léčivé plody hlohu: Pomohou při nespavosti, posílí srdce

Hloh je nejen krásným keřem, který zdobí okraje lesů i mnohé zahrady a parky, ale i významnou léčivou rostlinou. Až překvapivé jsou jeho blahodárné účinky při srdečních a oběhových potížích a nespavosti.

Hloh obecný (Crataegus laevigata) je až 5 m vysoký, hustý a rozložitý keř s pěkně tvarovanými, tmavozelenými a lesklými listy, zjara obsypaný bílými květy, na sklonku léta ozdobený červenými plody. A jak květy, tak plody i listy jsou léčivé a prospívají především srdci a zjitřeným nervům.

Nálev z plodů hlohu pomůže při nespavosti Nálev z plodů hlohu pomůže při nespavosti Zdroj: Shutterstock.com / Dragomir Radovanovic

Hloh upravuje srdeční poruchy a posiluje srdeční sval, normalizuje krevní oběh, snižuje krevní tlak a celkově uklidňuje. Pomáhá především při srdečních obtížích nervového původu, bušení a bolestech srdce, nespavosti.

Jak hloh sbírat a užívat?

  • Květy a listy sbíráme krátce před rozvitím nebo těsně po něm.
  • Plody, hložinky, se sbírají na sklonku léta či na podzim v době zralosti. 

 

Pokud si přejeme zásoby na zimu, vše sušíme rychle a důkladně, jinak uskladněné listy a především květy snadno zplesniví. Ideální je teplé, ale temné a vzdušné místo, nejlépe s průvanem. Prvotřídní kvalitu zajistí i umělé sušení, při teplotě do 35°. Při obtížích dvakrát denně užíváme nálev ze dvou lžiček květů či listů na šálek vody.

hloh je ideálním keřem pro ptáky hloh je ideálním keřem pro ptáky Zdroj: Shutterstock.com / Voodison328

Pěstování hlohu

Hlohu svědčí sušší a nejlépe zásaditá či alespoň neutrální půda, snese slunné i polostinné stanoviště. Díky své nevšední hustotě a trnitosti slouží jako dokonalá ochrana před větrem i nežádoucími pohledy či návštěvníky. A ptáky zase ochrání před kočkami – mohou v jeho trnité náruči bezpečně hnízdit. V zimě pak poslouží zbylé plody jako vítaná potrava. Pokud hloh ponecháme růst, bude časem opravdu mohutný, hustý a krásný, ale je možné jej regulovat i střihem. Existují i zahradní, ještě k větší dekorativnosti vyšlechtěné variety hlohu, například s růžovými květy.

Akční letáky