Rajčata jsou nejen užitečnou, ale i pohlednou rostlinou
Zdroj: YuriyK / Shutterstock.com

Nastává čas výsadby rajčat: Rady a tipy pro zaručený úspěch

Jsou snad nejoblíbenější zeleninou. Utrhnout si čerstvé, sladké rajče je zdravé potěšení. Navíc se jedná o pohledné a nijak zvlášť náročné rostliny.

Mráz rajčata nesnášejí, proto je na venkovní záhony vysazujeme až ve chvíli, kdy riziko nočních mrazíků definitivně pomine. Většinou to bývá v půli května, tedy „po zmrzlých“. Záleží však i na nadmořské výšce a konkrétním roce.

Jak postupovat?

Plastový květináč, ve kterém rajče obvykle koření, opatrně stáhneme. Pokud se nádoba nechce uvolnit, kořenový bal od stěn odkrojíme nožem. Kořenový bal vyklepneme do dlaně, zatímco stonek, který nesmíme poškodit, volně visí mezi našimi prsty.

Dobře prokořeněný kořenový bal drží pohromadě. Před vsazením do jamky ho trošku rozvolníme. Dobře prokořeněný kořenový bal drží pohromadě. Před vsazením do jamky ho trošku rozvolníme. Zdroj: yuri / Shutterstock.com

Čím rychleji rajče vytvoří mohutné kořeny, tím bude vitálnější a plodnější. Zeminou se proto vyplatí zahrnout nejen kořínky, ale i část stonku, neboť rajčatům kořínky vyraší i z něj. Před zapuštěním odtrhneme spodní listy, aby nebyly zahrnuty zeminou, nebo nezůstaly těsně nad zemí. Ideální je listy odstranit již den před výsadbou, aby se ranky stihly na vzduchu zacelit.

Do jamek přidáme kvalitní kompost, prospěná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku. Zato bychom je neměli přehnojovat dusíkem, poté by bujně rostla, ale méně ochotně kvetla.

Rajčata, která budeme vyvazovat k jedné tyčce a u kterých budeme vyštipovat postranní výhonky, můžeme sázet půl metru od sebe. Rajčata pěstovaná v klecových oporách bez vyštipování raději metr i více. Vzdálenost mezi řádky vysokých odrůd by měla tvořit nejlépe dva metry, aby měly všechny rostliny dostatek slunce.

Sázení na vodu a mulčování

Při výsadbě jamku zasypeme jen z půlky a poté vydatně zalijeme. Až se voda vsákne, přihrneme zbytek zeminy. Prostor kolem rostlin mulčujeme trávou nebo slámou. Pokud je však půda ještě chladná, necháme ji po nějaký čas odkrytou, aby se lépe prohřála, a zamulčujeme až pak. Mulčování je však nesmírně prospěšné – potlačuje plevele, brání vysušování půdy a tím, že udržuje i její svrchní vrstvu chráněnou a kyprou, poskytuje kořenům rajčat větší pole působnosti. Navíc postupně se rozkládající mulč přispívá k tvorbě humusu, podporuje v práci půdní mikroorganismy. Žížaly si ho zatahují do půdy a tím ji skvěle provzdušňují.

Tip pro dobrý start

Pokud jsme sazeničky doposud uchovávali ve skleníku, vyplatí se je pár dní před výsadbou začít otužovat venku, aby si zvykly na čerstvé povětří. Při výsadbě by měly být v dobré kondici a dostatečně napojené, aby stres spojený s přesazením přinesl co nejmenší újmy. Pro sázení si vybereme nejlépe podmračený den, nebo podvečer.  

Akční letáky