obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Návod na výsadbu růží krok za krokem

Pěkná sazenička růže - první krok na cestě ke krásné, kvetoucí zahradě. Pokud růži dobře vyberete a zasadíte, bude vás těšit po mnoho let, aniž by vyžadovala přehnanou péči.

Krásu růží jiné rostliny nenahradí, ne nadarmo je královnou. Bez ní bude zahradě stále něco chybět. Naštěstí není tak náročnou královnou, jak se o ní často říká. Na její výsadbě si však dejte záležet. Na tom, jak růži zahradě uvítáte, závisí celý její další život.

Pravidla výsadby

Růže koření hluboko – díky tomu je po ujmutí poměrně nenáročná a statečně vzdoruje suchu. Původní, botanické druhy růží často rostou a kvetou na velmi nehostinných místech. Vodu dokáží vzrostlé růže čerpat z velké hloubky. Co však nesnesou, je těžká, jílovitá zemina, která kořenům neumožní dýchat. Proto je třeba těžkou půdu vylehčit jemným pískem. Není však nutné do hloubky upravovat celý záhon. (Růže je ostatně vhodnější kombinovat s trvalkami, které zakryjí holé trnité nožky záhonových odrůd a přebírají štafetu v kvetení.)

Každé sazenici připravte prostornou a především dostatečně hlubokou jámu, na jejíž dno ve vrstvách nasypte písek a kvalitní zeminu. Jak přesně postupovat vám ukáže Vladimíra Prouzová: 

Video

Dozvíte se také, jak zásadní je hloubka výsadby - místo štěpování musí být pár centimetrů pod povrchem půdy, která ho chrání. A proč je vhodné při výsadbě obohatit zeminu rohovinou, ale jiná hnojiva nepoužívat.

Mnohé odrůdy růží vás květy potěší dvakrát ročně Mnohé odrůdy růží vás květy potěší dvakrát ročně Zdroj: Shutterstock.com / Svitlana Andrieianova

Výběr místa

Růžím prospívá slunce. Nemusí být však osvíceny po celý den, stačí 3-5 hodin slunečního svitu, aby se cítila dobře a hojně kvetla. Také vzdušné místo jim svědčí – čerstvý vánek je přirozenou prevencí houbových chorob. Vysoká vzdušná vlhkost nemocem růží naopak nahrává, proto je nesázejte blízko jezírka.

Růžová zahrada plná barev a vůní Růžová zahrada plná barev a vůní Zdroj: Shutterstock.com / Matthewshutter

Růžová rozmanitost

Růže má nesčetně tváří. Na zahradě se uplatní nejen velkokvěté záhonové růže, nebo oblíbené minirůže či stromkové růže, ale i velké a odolné keře sadových růží, půdopokryvné růže, pnoucí růže. Můžete vybírat z nepřeberného množství kultivarů rozličných barev, vůní, doby a četnosti kvetení. Kupujte však pouze sazenice, na nichž je uvedená konkrétní odrůda a její vlastnosti. Pro základní orientaci slouží obecně známé symboly a u nich hvězdičky - čím více vyplněných hvězdiček například u vločky, tím je růže mrazuvzdornější. Mezi základní údaje patří i budoucí výška a šířka keře a tím pádem i doporučený rozestup při výsadbě. A zcela zásadní je i údaj o odolnosti vůči chorobám – vybrat rezistentní odrůdy se v budoucnu mnohonásobně vyplatí, zvláště pokud svou zahradu nechcete zatěžovat chemickými přípravky.

Akční letáky