Sytě modrá barva modřenců (Muscari) kontrastuje s barvami dalších jarních cibulovin, například tulipánů, narcisů či prvosenek, které jsou spíše v odstínech žluté, oranžové a červené barvy. Například v Holandských parcích, kde výsadby okrasných cibulovin tvoří neuvěřitelné barevné obrazce a celou krajinu, tvoří modřence modř řeky a meandry mezi stromy. Půdu pod stromy a keři krásně ozdobí i na našich zahradách, ale samozřejmě i na dalších místech.

Rostlina kvete od března do května. Klasovité květenství roste na bezlistých stoncích. Listy modřence se objevují často už na podzim a vytvářejí postupně velké trsy.

Modrá barva jara

Na zahradě poměrně drobné modřence vyniknou nejlépe ve větších skupinkách. Modřence jsou ideální na trvalkové záhony, kde je další rozkvétající druhy zakryjí v době, kdy již vadnou a jsou nevzhledné. Listy se totiž nesmí odstřihávat ani otrhávat, stejně jako u ostatních okrasných cibulovin musíme počkat, až se samy zatáhnou do cibule, která si tak bere zpět část živin.

  • Hodí se i na skalky, předzahrádky.
  • Vytvoří i půvabné jarní kvetoucí obrubníky trvalkových záhonů.
  • Je to také ideální rostlinka na vyplnění prostoru pod stromy a keři, především pod opadavé, kde mají na jaře dostatek světla.
  • Modřence můžeme využít i do jarních truhlíků a květináčů, kde vyniknou samostatně i v kombinacích s dalšími okrasnými cibulovinami.

Existuje asi 50 druhů modřenců, které se vyskytují v Evropě, v jihozápadní Asii a v severní Africe. I u nás rostou některé druhy ve volné přírodě.

Typické a nejčastěji pěstované jsou modře zbarvené modřence (odtud také jejich jméno), například modřenec arménský. Mohou mít různé odstíny, případně bílé lemování. Méně rozšířené jsou odrůdy s bílým, růžovým nebo žlutým květenstvím. Kombinace odrůd různých barev dá vzniknout velmi půvabným zátiším.

Pěstování

  • Modřencům se dobře daří v propustných sušších půdách, průměrně zásobených živinami.
  • Během vegetace jim prospěje jen mírná vlhkost, přemokření jim nesvědčí.
  • Vybíráme pro ně slunné stanoviště, snesou však i mírný polostín.
  • Množíme je dělením trsů, nejlépe v červnu nebo v červenci a oddělené cibulky pak sázíme 10–15 cm hluboko. Protože se modřence rozrůstají rychle, je dobré trsy vždy asi po třech letech rozdělit a rozsadit, aby nebyly příliš zahuštěné.

Květy modřenců můžeme využít i k řezu, ve váze vydrží přibližně pět dní.