Zdroje: adbz.cz, abecedazahrady.dama.cz, svetkreativity.cz

Spousta lidí má v oblibě nejrůznější pokojové rostliny, kterými ve velkém počtu zdobí a zútulňují své domácnosti. Pokud i vy patříte mezi ně, dejte si dobrý pozor na to, jakými rostlinami se obklopujete. Zatímco některé vám dokáží zlepšit náladu a mohou mít na vás pozitivní vliv, jiné by se doma vůbec objevovat neměly. Kromě toho, že vysílají negativní energie, jsou nebezpečné pro lidské zdraví i zdraví domácích mazlíčku. A takových rostlin není málo.

Oblíbená monstera vyhání své majitele z domu

Když je třeba umístit nějakou rostlinu do velkého a prázdného prostoru, spousta lidí sáhne po dobře známé pokojové rostlině s názvem monstera. Jde o majestátní listovou rostlinu s velkými listy, která umí dokonale „zaplácnout” to místo v bytě, jež je třeba nějak zaplnit, aby nepůsobilo prázdně. Navzdory tomu se ale pořízení právě této rostliny rozhodně nevyplácí.

Monstera totiž produkuje zvláštní mízu, které je jedovatá a může podráždit dutinu ústní, což pochopitelně hrozí hlavně u zvířat a malých dětí. Kromě toho ale podle mnohých tato rostlina vyhání z domova štěstí, způsobuje bolesti hlavy a v některých případech také migrény. Lidé, kteří žijí v domácnosti s monsterou, pak mají často tendence zdržovat se mimo domov.

Vánoční hvězda raději jen na Vánoce

Oblíbenou pokojovou rostlinou je vánoční hvězda neboli pryšec nádherný. Spousta lidí si ji pořizuje hlavně v období Vánoc, kdy krásně kvete, a následně ji zařadí do své domácí džungle. Málokdo ale ví, že pryšec nádherný patří mezi poměrně dost jedovaté rostliny, které jsou nebezpečné hlavně pro domácí mazlíčky a malé děti. Nejjedovatější jsou její listy. Pokud si bez ní Vánoce nedovedete představit, pořiďte si ji krátce před svátky a izolujte ji od dětí a zvířat. Po skončení Vánoc se jí raději zbavte, nebo ji alespoň umístěte do místnosti, kterou moc neobýváte.

Tchynin jazyk nešíří dobro

Jednou z vůbec nejpopulárnějších pokojových rostlin je tchynin jazyk, která se obejde bez větší péče a dokáže si žít spokojeným životem i přesto, že jej čas od času zapomenete zalít. Jde ale také o rostlinu, která je jedová, vyhání z domu štěstí a sálá z ní velmi negativní energie. Pokud i vy vlastníte tchýnin jazyk a delší dobu se cítíte zvláštně a možná až nešťastně, zkuste se jej nekompromisně zbavit.

Kaládium dvoubarevné může i zabíjet

Mnoho lidí doma pěstuje rostlinu s názvem kaládium dvoubarevné, které má krásně tvarované listy s nádhernou kresbou. Jenže právě krása této rostliny je vykoupena toxickými látkami, které se v ní nacházejí. Pro lidi kaládium dvoubarevné nepředstavuje žádné větší nebezpečí, zato pro zvířata ano. Látky obsažené v listech rostliny při požití způsobují otoky jazyka a hrdla, v důsledku čehož dochází ke zhoršení dýchání. Pokud navíc váš mazlíček náhodou zkonzumuje listy ve větším množství, může to pro něj mít i fatální následky. Pozor si ale dejte i vy při přesazování této rostliny a vždy jej provádějte v rukavicích. Kořeny jsou plné toxických látek, které způsobují podráždění kůže.

Calla přináší smutek, mramornatka negativně ovlivňuje zdraví

Velký pozor si dejte také na rostliny cally. Mají sice nádherné květy a hrají mnoha barvami, podle pověr ale do domu vnášejí smutek a negativní energii. Jejich pořízení si proto raději dvakrát rozmyslete. A to samé udělejte i u mramornatky. Oblíbená pokojová rostlina je totiž velmi jedovatá a ze svého majitele údajně vysává sílu a zdraví.

Mezi další rostliny, které není radno pěstovat doma kvůli jejich obsahu toxických látek nebo negativnímu vlivu na okolí, patří kapradiny, břečťan, azalka a také kaktusy.