Kiwi
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nebojte se pěstování kiwi!

Zní to překvapivě, ale pěstovat aktinidii čili kiwi v české zahradě lze poměrně snadno, navíc aktinidie je pohledná popínavá rostlina. Nutný není ani skleník. Poradíme vám, jak na to, a brzy můžete při posezení v pergole natáhnout ruku pro vlastní exotický plod.

Kiwi jsou lahodné, příjemně sladké, šťavnaté a mají měkkou dužninu. Jediný plod dodá našemu organismu celodenní potřebu vitaminu C! Navíc obsahuje ještě dostatek draslíku (pozitivně ovlivňuje krevní tlak) a rozpustné vlákniny (upravuje hladinu cholesterolu v krvi).

Vypěstovat si vlastní kiwi můžeme i u nás. Pokud vyberem vhodné odrůdy,  je poměrně otužilé. V době vegetace vyžaduje pouze přihnojování a zálivku. Neocenitelnou výhodou je, že netrpí obvyklými houbovitými chorobami, ani není napadáno škůdci. Plody vydrží až do prvních mrazů. Naví jde o pohlednou popínavou rostlinu, krásně kvetoucí a pěkně olistěnou.

Kiwi Kiwi Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vše, co jste chtěli vědět o kiwi, ale neměli jste se koho zeptat…

Jak vypěstovat zralé a chutné plody nám poradil Ing. Jiří Obdržálek, CSc., vedoucí školkařského výzkumu Výzkumného ústavu Silva Tarouci v Průhonicích.

Které druhy kiwi jsou pro naše klimatické podmínky nejvhodnější a jaké mají požadavky na pěstování?

U nás se daří především minikiwi, tedy aktinidii význačné (Actinidia arguta) a jejím odrůdám. Původní druh pochází z Dálného Východu, ze severovýchodní Číny, severní Koreje a z přímořských oblastí Ruska. V kultuře je několik kultivarů, které se množí i v našich školkách. Doporučuji sorty Ananaskaja, Weiki a Ašoko. Jsou to popínavé rychlerostoucí liany s vyšší a pravidelnou plodností."

 • Při pěstování venku vyžadují oporu u jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stěny.
 • Lze je pěstovat i na zahradě ve špalírech na plně osluněných místech, podobně jako révu vinnou.
 • Vyžadují kvalitní propustnou ornici s dostatečnou zásobou živin, především vápníku, draslíku a hořčíku –  základních prvků, které mají význam pro kvetení a pro nasazování plodů.
 • Ve školkách se prodávají rostliny samčí i samičí. Koupit a zasadit musíme obojí, jinak by dvoudomé kiwi neplodilo.

Jak se máme o rostliny starat během vegetace?

 • V průběhu vegetace ji hnojíme  běžně dostupnými typy hnojiv. V předjaří a na jaře je to Cererit, NPK nebo dusíkatá hnojiva, jako je ledek amonný s vápencem.
 • Můžeme použít i dražší pomalu rozpustná (tzv. zásobní) hnojiva. Mají pozvolný účinek a dodávají rostlině potřebnou zásobu živin na tři, čtyři nebo šest měsíců, někdy i na celé vegetační období.

Lze rostliny tvarovat?

Pokud rostliny dobře zakoření a mají dostatečné přírůstky, doporučuji vyvazovat kosterní větvě jednotlivě, aby nevznikla nežádoucí spleť výhonů. Každý výhon (i jednoletý přírůstek) může být základem kmínku, na kterém se bude tvořit obrost. Na víceletém dřevě se pak tvoří květy a plody.

Dbáme na to, aby keř, podobně jako réva vinná, byl rozložen na stěně nebo na konstrukci. Koncové části výhonů musejí mít dostatečný prostor a osvětlení, neboť na nich se budou tvořit květy a plody.

Kdy lze plody sklízet?

Plody minikiwi jsou oválné až kulovité žlutozelené bobule, dlouhé 20 až 25 mm a široké 10 až 15 mm. Mají příjemnou, sladce navinulou chuť.

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Vyzrání je důležité. Nezralé plody jsou však nahořklé, přezrálé zase mají poněkud mdlou chuť.

  Dozrávají v průběhu podzimu, proto musíme keře vysadit tam, kde budou mít i na podzim dostatek slunce a světla.
 • Podobně jako révě vinné ani plodům kiwi nevadí, když je v době dozrávání přejde mráz. Následují-li po slunných dnech noční mrazíky, kvalita a chuť plodů se dokonce zlepšuje, zvýšuje se koncentrace jednoduchých cukrů a vitaminů.
 • Plody aktinidie význačné jsou určeny především pro přímý konzum. Je-li však úroda bohatší, můžeme je samozřejmě kompotovat nebo sušit.

Můžeme si kiwi sami množit?

Kiwi Kiwi Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejjednodušší způsob množení je z letních (tzv. bylinných) polovyzrálých řízků.

 • Vhodným obdobím je červenec, kdy jsou letorosty už dostatečně vyzrálé, ale dosud nezdřevnatělé.
 • Na řízku o délce 7-10 cm (mohou být i kratší), ponecháme dva pupeny, zakrátíme listovou plochu a řízky stimulujeme běžně dostupnými stimulátory na zakořeňování rostlin (například AS 1).
 • Dobré je použít množárenský substrát na zakořeňování dřevin, což je směs rašeliny s perlitem upravená na potřebné pH (5-6) mletým vápencem.
 • Pokud nemáme k dispozici skleník, můžeme kiwi množit podobně, jako sadbu zeleniny, v sadbovačích, v květináčích, pod fóliovým tunýlkem nebo v pařeništích pod sklem, a to při konstantní vlhkosti a v místě, které není odpoledne vystaveno přímému slunečnímu záření.
 • Řízky necháme přezimovat v pařeništním záhoně nebo ve skleníku.
 • Na jaře pak rostliny, které dobře zakořenily, jednotlivě nahrnkujeme a dopěstujeme do potřebné velikosti podobně jako sadbu letniček nebo trvalek.
 • Rostliny vyvážeme k tyčce a jakmile dobře prokoření, v časném podzimu je zasázíme na vhodné místo.
 • Aby přežily první zimu, potřebují chránit nahrnutím listovky, slámy či rašeliny, nebo je přikryjeme chvojím.
 • Dvouleté aktinidie, které sázíme na stanoviště, jsou již dostatečně odolné a mrazuvzdorné. Kiwi Kiwi Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kiwi velkoplodé

Pěstování velkoplodého kiwi je v našich klimatických podmínkách složitější?

Aktinidie čínská (Actinidia chinensis), je pěstitelsky stále nejrozšířenější druh kiwi. Vyžaduje však teplejší polohy, hlubší a polopropustné půdy. Velké plody, které jsou k dostání na našem trhu ovšem pocházejí ze subtropických oblastí, jež zhruba odpovídají podmínkám ve Středomoří nebo v teplejších oblastech Anglie a Severního Německa. S úspěchem se pěstují i na jižním Slovensku, ovšem ve fóliových krytech. Plantáže s aktinidii čínskou jsem viděl také v Německu, hlavně v Porýní.

 • Kiwi Kiwi Zdroj: Archiv ireceptar.cz Obecně tedy platí, že u nás lze kiwi vysazovat a pěstovat podobně jako révu vinnou.
 • Jistota pěstování je vyšší ve sklenících a fóliovnících (kiwi při teplotách nižších než -12°C zmrzá ve dřevě).
 • V našich klimatických podmínkách bych  pěstování ve volné půdě doporučil pouze v teplých oblastech (v Polabí nebo v tradičních vinohradnických oblastech) dobře chráněných proti vysoušecím větrům a v průběhu zimy a na jaře i proti holomrazům.
 • K pěstování se obzvláště hodí klony, které byly speciálně vyselektovány pro podmínky západní Evropy.
 • Kořeny musíme před zimou chránit nahrnutím jehličí, kůry, slámy apod., keře pak netkanou textilií.
 • Abychom zajistili dobré opylení samičích rostlin, je třeba na čtyři až pět samičích rostlin vysadit jednu rostlinu samčí. Plodnost začíná ve třetím roce po výsadbě.
 • Zatímco u drobnoplodých aktinidií ovoce dozrává už v září a v říjnu, u aktinidie čínské zraje později – až v polovině listopadu.

Odkud má kiwi své jméno ?

Kiwi dostalo své nezvyklé jméno po rovněž velmi podivuhodném ptáku, kterému se ovocné plody podobají nejen zabarvením, ale i tvarem. Nelétající pták kiwi je národním symbolem Nového Zélandu, odkud se lahodné ovoce počátkem dvacátého století rozšířilo do prakticky všech koutů světa.

Akční letáky