Dlužichy (Heuchera) jsou oblíbené především pro své krásné listy, díky kterým poslouží jako atraktivní půdopokryvné rostliny po celý rok. Rostliny odolávají i zimě a mají fantastické barvy, od zářivé žlutozelené po oranžovou, červenou, vínovou a temně červenohnědou. Listy mohou být jednobarevné i pestré, jako je tomu u odrůdy s přiléhavám názvem 'Green Spice'.

A co teprve když rozkvetou…

Z ozdobné, nízké růžice listů vyrůstají až 80 cm vysoké stonky, které nesou květenství bílých, růžových nebo ohnivě červených zvonkovitých kvítků. Dlužichy kvetou až dva měsíce, mezi květnem a srpnem, a zahradu doslova rozzáří. Dlouho vydrží i ve váze. Stonky jsou tenké a květy působí vzdušně, jako by se vznášely nad zemí. Sluší jim to v sousedství okrasných šalvějí, šanty, šateru, kamzičníku, turanu, pupalky, letních hvězdic a do modra zabarvených okrasných trav. Většina odrůd kvetení zopakuje, pokud je po odkvětu seřízneme.

Pěstování

Dlužichy nejlépe porostou v polostínu, vydrží i na slunci, ale na úpalu vadnou. Půdu vyžadují vlhkou, kyprou, bohatou na humus. V takové nejbohatěji pokvetou, přihnojování kompostem je pro ně nejlepší vzpruhou. Ztlustlé oddenky – rhizomy - se rozrůstají jen kousek pod povrchem půdy, někdy vystupují i nad něj. V holomrazech proto potřebují ochranu, prospěšné je mulčování, ideálně listím – které navíc přispívá k tvorbě humusu v půdě. Množíme je opatrným dělením trsů nebo řízkováním dužnatých stonků. Přibližně po šesti letech bývá vhodné výsadby omladit.

Pokud dlužichy vadnou i když mají vše, co potřebují, možná to mají na svědomí larvy lalokonosců. Rády okusují kořeny dlužich. Do přírodních a venkovských zahrad nasadíme biologickou ochranu – hlístici Heterorhabditis bacteriophora.

Malá ochutnávka

Dlužicha krvavá (Heuchera sanguinea) je kolem 25 cm vysoký druh s drobnými, jasně červenými kvítky a sytě zelenými listy. Odrůdy z ní vyšlechtěné, například ´Rubby Bells´ kvetou ještě zářivěji, než původní severoamerický druh.

Dlužicha červenolistá je v podobně kříženců (např. dlužichy krvavé a americké) a nespočtu kultivarů pěstována především pro pěkně tvarované, sytě barevné listy. Například ´Plum Pudding´ má listy tmavě purpurové, ´Stormy Seas´ fialové se stříbřitým nádechem, ´Regina´ tmavě purpurové a postříbřené, ´Palace Purple´ bronzově červené, ´Chocolate Ruffles´ čokoládově hnědé, ´Amber Waves´ zlatavé.

Dlužicha purpurová (Heuchera x brizoides) má květenství zářivě šarlatová. Může dorůstat od 15 do 50 cm podle odrůdy (mezi nejvyšší patří například ´Ricard´). ´Gracillima´ je lososově zbarvený starý kultivar, typický pro venkovské zahrádky. ´Red Spangles´ má květy nachově červené.

Kříženec H x Tiarella a H.alba ‚Quicksilver‘ nese na stoncích dlouhá květenství bílých kvítků, která se pěkně vyjímají na pozadí tmavozelených listů se stříbřitou kresbou. Většinou jsou dlužichy okrasné spíše listy nebo spíše květy, tato 15-30 cm odrůda a jí podobné pěkně kombinují oboje. Naopak stříbřité listy s vínovými žilkami má například odrůda 'Glitter'.