Když se řekne růže, každý si pod touto rostlinou představí něco jiného. Jeden vidí řezanou růži ve váze, druhý zase kmínkové růže, které má podél cesty k domu, a další je vidí na záhonu na své zahradě.

Tak či tak, růže se rozdělují do mnoha skupin: keřové, záhonové, sadové, půdopokryvné, popínavé, atd. Abychom se mohli z růží opravdu radovat, musí být hlavně zdravé. A právě zde může být někdy problém, protože nevěnujeme pozornost příznakům dané choroby, nepodnikneme žádná opatření a růže nám postupně chřadne.

Jakmile si něčeho všimneme, bývá už často pozdě a pak nezbývá než napadenou růži vykopat a zakoupit novou. Nemusí to tak ale být, stačí si jen více všímat jakékoliv změny, která je na rostlině patrná a nejčastěji se jedná o změnu na listech.

Na video od MU Extension IPM o nejčastějších nemocech růží se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv je růží celá řada druhů a kultivarů, náchylnost k houbovým chorobám mají společné. Kromě houbových chorob bývají růže napadány také řadou škůdců jako jsou mšice, molice, červci, atd., ale houbové choroby bývají záludné v tom, že je hned tak neobjevíte. Mezi nejčastější houbové choroby růží patří černá skvrnitost, padlí růžové a rzivost.

Černá skvrnitost růží napadá listy

Černá skvrnitost je patrná na listech, kde se vyskytují nepravidelné, tmavě hnědé až černofialové skvrny s paprsčitým okrajem. Spory se snadno uvolňují a šíří infekci na další listy rychle. Napadené listy žloutnou a opadávají i uprostřed léta, což není přirozené.

Rostliny se po předčasném opadu listů snaží ještě obrazit a situaci zachránit, ale do zimy nestihnou listy dostatečně vyzrát a často umrznou. Abychom se černé skvrnitosti zbavili, je důležité sbírat napadené listy a nikdy je nenechávat ležet na zemi, protože na odumřelých listech výtrusy přezimují a na jaře jsou zdrojem nákazy.

Padlí růžové poznáte podle moučnatého povrchu

Padlí se projevuje bělavým moučnatým povlakem na listech, stoncích a na vrcholových letorostech a poupatech. Napadená pletiva šednou, deformují se a zasychají. Padlí se šíří zejména za vlhka a tepla, dobře mu dělají i teplotní výkyvy.

Výskyt padlí podporuje hustá výsadba a přehnojení dusíkem. Prevence zahrnuje udržování vzdušných rostlin díky pravidelnému řezu a nezalévání na listy, zejména ve večerních hodinách.

Rzivost růže se projevuje na jaře

Rzivost se objevuje brzy na jaře, kdy se na starších listech objevují oranžovočervené tečky, což jsou plodničky. V létě se na vrchní straně listů vytvoří žluté skvrny a na spodní straně kupky letních výtrusů. Na podzim se žlutá barva změní na černou, což jsou zimní výtrusy. Nejlepším řešením proti rzivosti je chemický postřik, protože prevence často nestačí.

Růže jsou nádherné a oblíbené květiny, ale jejich pěstování může být výzvou kvůli různým houbovým chorobám. Pravidelná kontrola a prevence jsou klíčem k udržení růží zdravých.

Všímejte si změn na listech, odstraňujte napadené části rostlin a udržujte správné pěstitelské návyky, abyste se vyhnuli houbovým chorobám. Pokud se choroby přesto objeví, nebojte se sáhnout po chemických přípravcích. Pěstování růží může být náročné, ale odměnou jsou krásné a zdravé květy, které ozdobí každou zahradu.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.nkz.cz