Některé druhy zeleniny může pěstovat i nezkušený pěstitel.
Zdroj: shutterstock.com

Nejjednodušší zelenina k pěstování: 5 tipů, které zvládne i zahradnické nemehlo

Současná doba přeje návratu k přirozenosti a tento trend je dnes viditelný ve všech možných oblastech života. Nejvíce se to projevuje v oblasti jídla a potravin, protože není nad to, když víte, co jíte. Mnozí z nás se tak stávají i pěstiteli různé zeleniny, kterou byli zvyklí dříve nakupovat jen v obchodech. Odměnou jim jsou domácí a čerstvé plody bez chemie. Které druhy zeleniny jsou k pěstování nejjednodušší a zvládne se o ně postarat i nezkušený zahradník?

Zdroje: prima-receptar.czprima-receptar.cz

Základem je mít odhodlání a vybrat si k pěstování plodiny, které chcete zasadit. Jestliže nemáte dostatek času a zkušeností, zvolte nenáročnou zeleninu, o kterou se nebudete muset extrémně starat. Pěstovat ji můžete buď ze semen, nebo vysadíte rovnou koupené sazenice. Budete překvapeni, jak je to jednoduché a odmění vás chutné plody. Pěstovat je můžete jak na zahradě, tak i na terasách a balkonech.

Nejjednodušší zelenina, kterou zvládne vypěstovat každý

Okurky potřebují k růstu světlé místo, vhodnou úrodnou půdu a dostatek vláhy. Okurky potřebují k růstu světlé místo, vhodnou úrodnou půdu a dostatek vláhy. Zdroj: Profimedia.cz

Okurky – tip č. 1

Okurky jsou velice oblíbené plodiny, na kterých si každý rád pochutná. Stačí jim dopřát světlé místo, vhodnou úrodnou půdu a dostatek vláhy. Pak máte zaručeno, že budou prospívat a přinášet výborné plody.

Rostlinky okurek patří mezi lehce teplomilné druhy, proto je velmi důležité při venkovní výsadbě vystihnout tu správnou dobu podle počasí. Pokud je sázíte v době, kdy ještě není dostatečné teplo, využijte skleník nebo je zakryjte fóliovou deskou, kterou můžete ve chvíli, kdy bude slunečno odklopit. V případě, že sázíte okurky do sluníčkem nahřáté půdy, stačí už jen běžná jednoduchá péče. To je pravidelná zálivka, aby měly okurky odkud čerpat sílu pro růst, občasné odstranění plevele a přihnojení.

Cuketa – tip č. 2

Cuketa je chutná a zdravá zelenina, kterou můžete sklízet po celé léto až do podzimu. Protože potřebuje teplo, vysaďte ji až v době, kdy bude již půda vyhřátá a nebude ji hrozit poškození přízemními mrazíky či chladem. Vyberte pro ni slunné stanoviště, chráněné před větrem. K sazeničkám přidejte kvalitní kompost a rostliny pravidelně přihnojujte i během růstu, na tvorbu plodů potřebují opravdu dost živin. Pokud je sucho, je třeba pravidelná zálivka.

Cukety kterou můžete sklízet po celé léto až do podzimu. Cukety kterou můžete sklízet po celé léto až do podzimu. Zdroj: Profimedia.cz

Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je tedy asi metr od sebe a sazeničky můžete podložit netkanou fólií nebo trochou slámy, protože její plody leží na mokré hlíně a nebudou vám uhnívat. Plody nenechávejte zbytečně přerůstat a často je sklízejte, protože rostlina bude více nasazovat nové malé plody. Mladé a menší cukety jsou i chutnější, křupavější a šťavnatější.

Ředkvičky – tip č. 3

Ředkvička je jedna z těch rostlin, která vás potěší, protože je to taková plodina pro nedočkavce. Klíčí a roste velmi rychle a postupný výsev každých 14 dní vám zajistí, že budete mít čerstvé ředkvičky po celou sezónu. Můžete je pěstovat nejen na zahradě, ale i v nádobách na terase či balkonu. Od výsevu po sklizeň jim stačí v průměru čtyři týdny. Dopřejte ji slunné místo, a protože tato kořenová zelenina miluje vlhkou půdu, pravidelně ji zalévejte.

Ředkvičkám stačí od výsevu po sklizeň v průměru čtyři týdny. Ředkvičkám stačí od výsevu po sklizeň v průměru čtyři týdny. Zdroj: Profimedia.cz

Listové saláty – tip č. 4

Salát je nejrozšířenější a nejoblíbenější zeleninou vůbec. Je nenáročný na pěstování, protože má mělké kořeny a nevyžaduje příliš úrodnou půdu. Co však saláty milují je slunce a neustálý přísun vody. Listový salát roste velmi rychle a tak již po 25 dnech ho můžete sklízet slušné množství. Existuje více druhů salátů, nejčastěji se ovšem můžeme setkat s hlávkovým, ledovým a římským.

Salát je nenáročný na pěstování, protože má mělké kořeny a nevyžaduje příliš úrodnou půdu. Salát je nenáročný na pěstování, protože má mělké kořeny a nevyžaduje příliš úrodnou půdu. Zdroj: Profimedia.cz

Hrášek – tip č. 5

Hrášek jste už zkoušeli jistě pěstovat jako malé děti ve škole. A když ne, není to opravdu žádná věda. Rychle klíčí i roste, jen je důležité nepodcenit výběr vhodného místa, protože miluje slunce. Není příliš náročný na půdu a dobře prospívá v nevyhnojené a lehké hlinité půdě. Zrníčka hrášku vysévejte asi 4 až 6 centimetrů daleko od sebe. Zkusit ale můžete i výsev do tzv. „hnízd“ vždy po 3 až 4 semenech. V takovém případě je ale potřeba dodržovat větší vzdálenost, která by měla činit asi 10 až 15 centimetrů. Nezapomeňte záhon s hráškem pravidelně odplevelovat a půdu mírně kypřit a zavlažovat.

Hrášek jste už zkoušeli jistě pěstovat jako malé děti ve škole. Hrášek jste už zkoušeli jistě pěstovat jako malé děti ve škole. Zdroj: Profimedia.cz

Hrášek velmi rychle plodí, proto ho můžete vysévat několikrát za sezónu, nejlépe v odstupu 2 až 3 týdnů. Rané odrůdy můžete sklízet už od 12. týdne po vysazení a cukrové hrachy, jakmile uvidíte, že v zaoblených luscích jsou sladké hrášky. 

Akční letáky