Nejen na záhonech vypadají božsky. U nás se pěstovaly především pivoňky oslňující purpurovou a něžnou světle růžovou barvou. Druhů pivoněk je ale mnohem víc. Pojďte se podívat na ty nejkrásnější a nechte se inspirovat.

Pivoňky v sobě skrývají hned několik skvělých důvodů, proč byste si je měli vysadit na záhoně. O jejich kráse toho bylo napsáno již mnoho, a i tak je jejich vzhled nevyčerpanou studnicí námětů na obrazy nebo díla básníků. Navíc léčí, jejich květy a kořeny mají blahodárné účinky na náš organismus a pomáhají zatočit s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Pivonky jsou i rostlinami, které vás potěší svou dlouhověkostí. Při správné péči vám mohou dělat radost na záhoně klidně i deset let.

Jednobarevné i vícebarevné druhy pivoněk

Pivoňky na první pohled zaujmou svými bohatými květy. Ty mohou být jednobarevné, ale mezi ostatními druhy pivoněk najdeme i vícebarevné exempláře.

Jak ale správně pivoňky pěstovat, aby vás odměnily svou dechberoucí krásou? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube


Pro krásnou květenu se nebojte pivoňky přihnojovat. Vhodný je i obyčejný chlévský hnůj. Zároveň jim dopřejte slunné místo. Rostliny by však neměly být vystaveny prudkým slunečním paprskům po celý den, listy i květy by se spálily. Vhodné je takové místo, kde se točí stín. Na zcela stinné místo ale raději zapomeňte, tam by se rostlinám nedařilo.

Výběr z květů

A jaké jsou ty nejkrásnější? Nejrozšířenějším druhem je pivoňka čínská (Paeonia lactiflora). Má bohaté velké květy a vyskytuje se v nejrůznějších barevných variantách. O něco méně známá je pivoňka japonská. Ta se také vyskytuje v nejrůznějších barevných variantách, ale její květy jsou mnohem jednodušší a něžnější.

Pivoňka koprolistá

Další kráskou mezi pivoňkami je ta s přívlastkem úzkolistá (Paeonia tenuifolia). Pro značnou podobnost listů s koprem se jí lidově říká pivoňka koprolistá. U nás se vyskytuje pomálu, svědčí jí slunná stanoviště a písčité půdy. Má něžné okvětí a výrazné žluté prašníky. Oproti pivoňce čínské vypadá až nápadně křehce, což jí ale rozhodně neubírá na kráse. Svou vůní jí navíc velmi zdatně sekunduje.

Výjimečná křehotinka s opojnou vůní

Další pivoňkou, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti, je pivoňka Mlokosevičova (Paeonia Mlokosewitschii). Stejně jako pivoňka koprolistá se vyznačuje křehounkým okvětím a výraznými prašci. Její výjimečnost tkví v její barvě. Díky nádherným žlutým okvětním plátkům a zlatému středu září do dálky jako malá křehká sluníčka, které vás uchvátí svou opojnou vůní.

Babiččina pivoňka

A kterou pivoňku jsme to nejčastěji vídali u našich babiček? Pivoňku lékařskou (Paeonia officinalis), která nese nádherně velké, bohaté voňavé květy. Dodnes se užívají i v lékařství. Jejich květy slouží v čajových směsích jako pomocníci pro utišení úporného kašle a proti křečím hladkého svalstva.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.magazinzahrada.cz, www.idnes.cz, trvalkovaskolka.cz, www.zahradnictvikrulichovi.cz