Kamélie (Camellia japonica) vytvářejí ve své domovině, což je hlavně v horských oblastech, porosty vysoké až 10 metrů. První kamélie byla z Japonska dovezena do Anglie v roce 1739. Zpočátku se jí ještě říkalo japonská růže. Ve volné přírodě se s kamélií japonskou můžeme setkat kromě Japonska také v Koreji, na Tchaj-Wanu a také na ostrově Rjúkjú. Camellia japonica (kamélie japonská) a Camellia sinensis (čajovník neboli kamélie čínská) jsou příbuzní, kteří patří do stejného rodu. K zajímavým poznatkům patří to, že kamélie japonská se v samotném Japonsku pěstuje mnohem méně než v Číně.

Čí nesou kamélie jméno?

Své botanické jméno získala kamélie po jezuitovi a brněnském lékárníkovi Jiřím J. Kamelovi (1661-1706). Ten žil mnohá léta na misijních stanicích Dálného východu, v Manile a na ostrovu Luzon. Kromě misijních záležitostí se tu Kamel věnoval i zkoumání místní fóry a fauny. Tuto okouzlující rostlinu nazval kamélií švédský lékař a botanik Carl von Linné.

Proč Coco Chanel milovala kamélie?

Kamélie byly zamilovanými květinami slavné francouzské návrhářky Coco Chanel. Časem kamélie dokonce povýšila na symbol její vlastní osoby a všeho, co bylo ve světě módy s touto ikonou spojováno. Kamélie jako motiv naleznete na pokrývkách hlavy, jako výšivky nejen na šatech ale také třeba na knoflících či na kabelkách. Dokonce i lustr, který zdobí pařížský byt Coco Chanel se pyšní stylizovanými květy kamélií. Coco svou pozornost na kamélie pravděpodobně soustředila nejen kvůli jejich nádherným květům, ale také proto, že dokázala ocenit to, že květy kamélií nevoní a neruší tedy vůni jejích parfémů.

Kamélie, královny zimních zahrad

Tyto vždyzelené keříky s lesklými kožovitými listy kvetou vždy v předjaří a brzy na jaře a jsou velmi dekorativní. Jejich květy jsou velkým lákadlem pro všechny pěstitele. Jen škoda, že je u nás musíme pěstovat pouze jako hrnkové rostliny a dopřát jim náležité zimování, jinak nám nepokvetou anebo jejich květy záhy opadají. Velmi důležité je pěstovat je v kyselém substrátu bez jakékoli příměsi vápníku. Přes zimu prospívají kamélie spíše v zimních zahradách. Teplé byty s ústředním topením těmto keřům nevyhovují.

Kdy a kam za kaméliemi?

Unikátní sbírku kvetoucích několik desítek let starých kaméliových keřů mohou návštěvníci každoročně spatřit v Rájci nad Svitavou v místním zámku. Letos se výstava uskuteční od 8. března do 17. března a návštěvníkům nabídne nevšední podívanou na sbírku čtyř set druhů kamélií. Rozsáhlá sbírka padesáti odrůd kamélií patří mezi zcela ojedinělý inventář Národního památkového ústavu. O tento živý inventář s láskou pečuje zámecké zahradnictví Státního zámku v Rájci nad Svitavou. Základ této jedinečné kolekce je vytvořen z matečních rostlin, které byly do Rájce dovezeny v roce 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích.

„Kamélie mezi živly“, to je název letošní výstavy kvetoucích stromků kamélií, kterou pořádá již posedmé Květná zahrada v Kroměříži. Akce se koná od 22. 2. do 23. 3. 2019. Ve velkém skleníku Květné zahrady mají návštěvníci možnost spatřit bohatou kolekci desítek vzácných, více než stoletých kamélií.

Legendární je kamélie na zámku Pillnitz (dnes je součástí Drážďan), jejíž stáří se odhaduje na 230 let. V současné době je tato kamélie 8,60 metrů vysoká a má průměr téměř 11 metrů. V období květu od poloviny února do poloviny dubna ji zdobí desetitisíce karmínově rudých květů ve tvaru zvonku.

Dalším poutním místem milovníků kamélií je zámek Zuschendorf u Pirny, kde tradičně probíhají velké výstavy kamélií. Letošní Camellia Show začala 3. ledna a potrvá až do 7. dubna.

Kamélie v legendách a číslech

Kamélie jsou opředeny také mnoha legendami. Květy kamélií jsou tak vznešené, že by mohly kamélie zastávat snad i pozici královny květin, ovšem toto honosné označení nemají, ačkoli krása jejich květů je nebývalá, bohužel však většinou nevoní.

Japonští milovníci kamélií pro tyto květiny vymysleli na 900 nejrůznějších jmen. Rod Camellia čítá na 250 druhů.