dendrobium nobile
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejkrásnější orchideje a jejich pěstování: Dendrobium nobile, wardianum, kingianum

Křehké a přitom vznešené, pestrobarevné, úchvatné orchideje vytvářejí v domech a bytech malý svět, ve kterém zapomenete na všední starosti. Často začnete s jednou darovanou květinou a sbírka se brzy rozrůstá. Proč nezkusit pěstovat i další, méně běžné druhy?

Dendrobium je do češtiny překládáno jako stromobytec. Jedná se o epifytické orchideje rostoucí na větvích pralesních stromů, kde svými vzdušnými kořen zachytávají jemný déšť a vzdušnou vlhkost.

Nejznámější, a u nás nejčastěji pěstovaným zástupcem rodu epifytických orchidejí Dendrobium je Dendrobium phalaenopsis. Ovšem tento velmi bohatý rod krásných květin nabízí ještě další orchideje, které lze pěstovat doma. Neseženete je sice v každém květinářství a už vůbec ne v hypermarketech, ale získat je můžete ve specializovaném květinářství, od řady pěstitelů-prodejců, na burzách…

dendrobium nobile dendrobium nobile Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vznešené Dendrobium nobile, Dendrobium wardianum

Pokud máte v domě od podzimu do jara světlou, pouze temperovanou chladnější místnost, nebo dokonce chladnou zimní zahradu či vytápěný skleník, můžete tato místa proměnit v kvetoucí oázy s pomocí chladnomilných orchidejí. Dendrobium nobile (název lze překládat jako stromobytec vznešený), a Dendrobium wardianum, jsou jedny z nich.

  • Při pěstování v závěsných nádobách můžete Dendrobia letnit zavěšené pod většími stromy. Orchidejím takové místo vyhovuje nejlépe, vzhledem k toulavému světlu i příjemnému mikroklimatu, a navíc vytvoříte vskutku pohádkové zátiší.

    Od jara do podzimu svědčí těmto orchidejím letnění – čerstvý vzduch je pro ní tím nejlepším posilujícím prostředkem a pobídkou ke kvetení. Můžete je umístit na zahradu či na balkón.
  • Na jaře a zpočátku léta musí být chráněné před přímým ostrým sluncem, zvláště za horkých dní. Na sklonku léta jim koupel ve slunečních paprscích naopak prospívá, ovšem opět pozor na ostré polední slunce.
  • Na jaře a v létě rostliny vyžadují dostatečnou zálivku, v závislosti na okolní teplotě a vlhkosti, ovšem občas substrát mírně proschnout ponechejte. Ideální je dešťová voda obohacená o malé množství hnojiva pro orchideje.
  • V zimě by měly být chladnomilné orchideje umístěny na světlém místě při teplotě 5°-15°C. Zálivka je v této době minimální.
  • Rostliny snesou venku i teploty kolem nuly či dokonce krátkodobý pokles lehce pod ni, ovšem pouze pokud je substrát suchý.
dendrobium wardianum dendrobium wardianum Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rostlinu lze množit dělením trsů při přesazování. Vyzkoušet můžete i množení pomocí řízků ze starších hlíz, které často samy odpadnou. Každý řízek by měl obsahovat kolínko, řezné plochy poskytejte podrceným dřevěným uhlím. Řízky poté ložte do vlhké rašeliny a pravidelně roste. Na hlízách také někdy raší dceřinné rostlinky, které se, až dostatečně zesílí, oddělí a pěstují samostatně.

Dendrobium kingianum, růžová skalní orchidej

„Skalní orchidej“ Dendrobium kingianum je pojmenovaná podle admirála britského námořnictva, který tuto krásnou květinu objevil na východním pobřeží Austrálie.

dendrobium wardianum dendrobium wardianum Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • Na rozdíl od ostatních dendrobií neroste ani tak na stromech, jako na skalách. Jedná se proto o velmi odolný druh, který snese i slunce, období sucha, je tolerantní k různým teplotám.
  • Pěstovat jej lze stejně, jako chladnomilné orchideje, prospívá mu letnění, přičemž může dostat více slunce.
  • V zimě je chlad a období s minimální zálivkou prospěšný jako podpora kvetení. Ovšem zvládá zimovat i při vyšších teplotách.

Akční letáky