I podzimní zahrada může být plná pestrých květů.
Zdroj: MaskaRad / Shutterstock.com

Nejkrásnější podzimní květy: co a kam vysadit, aby zahrada zářila barvami?

Podzimní zahradu může zdobit nejen barevně zbarvené listí, ale také řada květů. Velké oblibě se těší hvězdnice, které jsou vyšlechtěné v mnoha barvách, ale také bohatě kvetoucí ocúny.  

Ani na podzim nemusí na zahradě květy, které těší naše oči, srdce i suše, chybět. Kromě na našich zahrádkách již klasických, krásně barevných jiřinek můžeme podzimní kompozici oživit i dalšími krásnými druhy.  

Nejkrásnější podzimní květy

Hvězdnic, lidově aster je velké množství druhů, ale ne všechny kvetou na podzim. Sázkou na jistotu je astra nízká (Aster dumosus), která v mnoha barevných kultivarech vykvétá v září a říjnu. Vytváří krásné, kompaktní polštáře plné květů zbarvených fialově, růžově či bíle.

  • Svědčí jí slunné místo a kyprá, stále mírně vlhká půda.
  • Jednotlivé rostliny se vysazují 20 cm od sebe, na jaře se snadno množí dělením trsů.
  • Když nastanou v zimě holomrazy, je vhodné astry chránit.
  • Pěstovat je lze také v nádobách, které zimují na světlém místě s teplotou kolem 0-10 °C.

Hvězdnice keříčkovitá (Aster dumosus) - ozdoba podzimní zahrady. Hvězdnice keříčkovitá (Aster dumosus) - ozdoba podzimní zahrady. Zdroj: EwaJOlow / Shutterstock.com

Mezi velmi atraktivní patří například ´Jenny´– nádherně růžovočervená, vysoká jen okolo 35 cm, stejně vysoký je i kultivar ´Blauer Zwerg´, který je však zbarven do lila odstínů.

Záplevák podzimní (Helenium autumnale) má dlouhou dobu kvetení, kvete v červenci, srpnu a v září v barvách žluté, oranžové, červené až měděné. Podle kultivaru dosahují zápleváky výšky 70 až 150 cm.

Ocún jesenní (Colchicum autumnale) kvete koncem léta i v průběhu podzimu půvabnými,  10–15 cm vysokými fialovými nebo bílými květy. Existuje i několik kultivarů (například zajímavý ´Pleniflorum´), které jsou plnokvěté.

  • Ocúnu svědčí slunné nebo polostinné místo, vlhčí půda.
  • Vynikne ve skupinkách ve vyšším trávníku (který není často sečený), pod stromy, na skalce.

Mimořádně bohaté květy má ocún Waterlily. Mimořádně bohaté květy má ocún Waterlily. Zdroj: Nick Pecker / Shutterstock.com

Lampionky rozzáří podzimní zahradu

Mochyně židovská třešeň  (Physalis alkekengii) je okrasná rostlina s nafouknutými, červeně zbarvenými kalichy obalujícími plody. Nejedná se o květy, které má rostlina nenápadné, ale plody mochyně se liší i od jakýchkoli bobulovitých plodů, které na podzim často vidíme. Svítivě oranžová barva vzdušných kalichů vytváří dojem, jako by rostlina byla ověšena lampionky. Mochyně se také velmi dobře hodí na sušení do podzimních interiérových dekorací.

Akční letáky