Převislé balkonovky dokážou udělat na balkoně nádherný závěs, na který se nebudete moci vynadívat. Nejenže zkrášlí samotnou terasu, ale také dodají nepostradatelný pocit spojení s přírodou. Vyberte si z několika druhů těch nejkrásnějších převislých květin, které zvládne pěstovat i začátečník. Výsledek za to opravdu stojí!

Z videa se můžete dozvědět, podle jakých kritérií se vybírají balkonové rostliny a jak se o ně správně starat:

Zdroj: Youtube

Známé a velmi oblíbené surfinie

Surfinie patří mezi nejoblíbenější převislé balkonovky a není se čemu divit! Jejich výhony mohou dosahovat délky až 150 cm, přičemž po celou letní sezonu bohatě kvetou všemožnými odstíny barev. Stačí si jen vybrat či nakombinovat a váš balkon hned získá nový nádech. Skvěle se jim povede jak na slunci, tak i v polostínu. Nemusíte se ani bát, že je silný vítr nějak poškodí, neboť jsou proti němu velmi odolné.

Begonie, nestárnoucí klasika

Dalšími oblíbenkyněmi jsou také begonie pendula a begonie bolívijská, které tvoří bohaté a nádherné převisy. Na rozdíl od surfinií, které je lepší orientovat na jih, begoniím se více daří na severu v polostínu až stínu, kde jsou zároveň chráněné před větrem. Pravidelnou zálivkou se vám odvděčí typicky růžovou, červenou, oranžově žlutou či bílou záplavou květů.

Muškáty nikdy nezklamou

Převislé muškáty neboli pelargonie jsou tradiční balkonovky, které nevyžadují příliš mnoho péče. Jejich výhodou je také velká odolnost a široká škála barevných květů, ze kterých si vybere opravdu každý. Nejčastěji se však pěstují sytě červené muškáty, které balkon zaručeně oživí. Rozhodnout se můžete rovněž mezi květy jednoduchými či plnokvětými.

Kratší, přesto nádherné

V truhlíkách fantasticky vyniknou také převislé lobelky či fuchsie, které mají raději stinná místa. U těchto rostlin však metrové závěsy rozhodně nečekejte, ale ani tak vás jistě nezklamou! I když jsou o něco drobnější, kvetou hojně a v mnoha různých barvách či tvarech květů. Například jemné květy lobelky převislé jsou nejčastěji zbarvené do modra, bíla, růžova či fialova.

Nespočet hvězdicovitých květů

Nezpochybnitelně překrásnou převislou letničkou je bakopa, která se pyšní svým bohatým květenstvím. Na slunném stanovišti vám pokvete jako divá až do podzimních dnů díky dobré snášenlivosti prvních mrazíků. V truhlíku si skvěle povede s pelargoniemi, petúniemi či lobelkami. Můžete si tak vytvořit barevné kombinace, které budou pastvou pro vaše oči.

Související články

Zdroje:modernizahrada.com, floranazahrade.cz, nkz.cz