Sečení křovinořezem.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejlepší oblečení pro práci v zahradě? Funkční a především bezpečné

Zatímco za kvalitní outdoorové oblečení dovedou Češi utrácet nemalé částky, výběr vhodného oblečení pro práci v zahradě poněkud zanedbávají. Že by to bylo tím, že obvykle zůstávají skryti před zraky ostatních? Jenže ono zdaleka nejde jen o parádu.

[Komerční prezentace]

Co by v "zahradním" šatníku nemělo chybět?

Vybírat bychom měli podle toho, čemu se nejvíce věnujeme. Někdy se naše práce v zahradě podobá více práci lesních dělníků (při práci s pilou či křovinořezem), jindy se točí kolem dílny (budování zahradních staveb), ale asi nejvíce času trávíme úpravou půdy a péčí o rostliny, tedy jako zahradníci. Výhodou je, že u těchto druhů oděvů jsou prostřednictvím internetu snadno dostupné informace o jejich vlastnostech.

Zeptali jsme se spolupracovníka Receptáře, Jaromír Malicha: Podle čeho si vybíráte oblečení na zahradní práce? 

Sečení křovinořezem. Jaromír Malich při sečení křovinořezem. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vždy, i při práci s křovinořezem, používám dlouhé pracovní kalhoty - a je úplně jedno, zda je sebevětší teplo. Oblékám si je proto, že i při provozování stroje se strunovou hlavou, může dojít k useknutí struny o tuhý předmět a zasažení nohou, což je nejen nežádoucí, ale hlavně nebezpečné.

Pro práci na zahradě bychom neměli oděvy vybírat pouze podle vzhledu, ale všímat bychom si měli i drobných detailů. Například velké kapsy u kalhot oceňuji při práci v dílně, kde mám snadno po ruce tužku, svinovací pásmo a jiné pomůcky.“

A na závěr Malich zdůrazňuje: „Oděv má při práci s technikou hlavně ochranný charakter, zapomínat bychom neměli ani na pečlivou ochranu zraku. Taky obuv by měla být pevná a vyššího profilu, hlavně pak při práci ve svahu. Při podklouznutí vhodná obuv ochrání uživatele před nepříjemnými problémy.

Zapomeňte na staré hadry. Výběr oblečení pro práci na zahradě i v dílně je pestrý

Nabídka oblečení, které využijeme při práci na zahradě, je velmi pestrá. Nabídka oblečení, které využijeme při práci na zahradě, je velmi pestrá. Zdroj: Engelbert Strauss / Foto Univerzální oblečení do zahrady žádný výrobce zatím nenabízí a asi ani nikdy nabízet nebude. Jeho výběr závisí na tom, co, kdy a v jakém rozsahu v zahradě děláme. Zatímco na některé činnosti opravdu můžeme vklouznout do „starých hadrů“, při práci se zahradní technikou se investice do kvalitního oblečení vyplatí.

Nejen, že se nám bude pracovat pohodlněji, ale nezřídka i bezpečněji. O komfortu při práci v chladnějším či vlhkém počasí ani nemluvě. A protože děti rády napodobují dospělé, je prima, že dnes můžeme vybírat oblečení i pro ně.

Pracovní kalhoty jsou promyšlené do nejmenšího detailu. Pracovní kalhoty jsou promyšlené do nejmenšího detailu. Zdroj: Engelbert Strauss / Foto

Akční letáky