Než se začneme rozhodovat o odrůdě růže, která bude po dlouhá další léta dominovat naší zahradě, měli bychom se nejprve dobře zamyslet nad tím, co vlastně od takové královny květin chceme.

Má to být mohutný dominantní keř, který bohatě stačí v jediném exempláři a zkrášlí celou zahradu? Chceme drobnější rostlinky, které vytvoří ve společnosti dalších malebné zákoutí? Jakou si přejeme barvu, mají být půdopokryvné nebo pnoucí? Je toho hodně, nad čím bychom měli dumat. Vybrat růži není totiž vůbec nic jednoduchého. 

Jak správně vysadit růži? Podle návodu na youtube od Receptáře:

Zdroj: Youtube

Zdravé a statné "Kordesky"

Ať už budeme uvažovat o jakékoliv z výše zmiňovaných možností, bude v první řadě potřeba, aby šlo o rostliny zdravé a životaschopné, správně připravené k přesazení na zahradu. Měli bychom také vědět, že jsou kultivary, které lépe než jiné odolávají některým škůdcům a při jejich pořízení tak budeme mít přece jen o trochu starostí méně.

V tomto případě je řeč například o růžích Kordes, které jsou na trhu v mnoha variantách, ale jen těžko je možné takzvaně šlápnout vedle. Vysadíme-li si takovou růži pod okno, můžeme si být jisti, že se vyhneme nutnému použití chemických postřiků. Tyhle rostliny si hravě poradí jak s černou skvrnitostí, tak zapudí i jindy velmi obávané padlí. 

Rudá vytrvalkyně Rhodos

Zdravý a statný bezproblémový růst růže budou jistě prioritou. Jistě také ale chceme, aby kvetly hojně, ideálně po celé léto, a také aby byly vhodné k řezu a ve váze dlouho vydržely. I taková možnost tady je a skrývá se za názvem Rhodos.

Představte si nádherně rudé květy, které vydrží pevné a svěží opravdu hodně dlouho. Zatímco jiné růže už budou dávno odkvetlé nebo alespoň za zenitem svého nejkrásnějšího období, Rhodos se bude stále pyšnit květy, z nichž jen těžko spustíte oči.

Rozhodnete-li se takovým květem podarovat milovanou osobu, můžete si vybírat z bezpočtu velkých květů a tak dlouhých stoncích, jaké v obchodě jen těžko koupíte. 

Nevinně růžová Bellevue

Možná dáte raději přednost růžové jemnosti před rudou vášní. Pak je právě pro vás jako vyšlechtěná nádherná a vytrvalá růže Belleuve, která pokvete přes celé léto a navíc vás potěší nádhernou vůní vycházející z květů, které – stejně jako u Rhodosu – vydrží na keři i ve váze neuvěřitelně dlouho. Dá se říci, že jde o růže, které přes celou sezonu neodkvétají, protože nová poupata mají opravdu dostatek času připravit se na vystřídání svých předchůdců. 

Tisíce květů Pink Meidiland

Zatímco někteří zahrádkáři dají přednost obrovským květům na dlouhých stoncích, jiní milují záplavu drobných, zdánlivě planých kvítků na drobnějších rostlinách. Pro takové pěstitele jsou potom ideální volbou takzvané polyantky, které všechny tyto nároky splňují. I když jejich jednotlivé kvítky nevydrží tak dlouho, vždy jsou již na stráži připravena nová poupata, aby odkvétající nádheru nahradila. Výbornou volbou bude třeba odrůda Pink Meidiland, která i přes růžovou barvu v názvu překvapí různými barvami květů. Vybrat si můžete také oranžovou nebo žlutou, krásné budou všechny. Navíc se můžete spolehnout, že si budete jejich nádhery užívat od časného jara až do samého podzimu. 

Půdopokryvná žlutá Lemon Fizz

Potřebujete zakrýt část pozemku a chtěli byste, aby navíc po značnou část nádherně kvetl? Pak je na čase podívat se po některé z půdopokryvných variant růží. Dobrým rozhodnutím bude koupě růžičky Lemon Fizz, která vás i všechny vaše návštěvy okouzlí záplavou žlutých až zlatavých květů, které si ponechají svoji výraznou barvu po celou dobu kvetení. Jde o velmi odolné rostliny, které hned tak nějaká choroba nepřekvapí. Rostou poměrně rychle, takže na výsledek svého snažení nebudete muset čekat příliš dlouho a květy jsou obsypané celé léto. Co víc chtít? 

Popínavá bílá jemnost Alasky

Máte nevzhlednou zeď a jako lepší variantu k její opravě vidíte nechat ji porůst okrasnou rostlinou? Jistě, i k tomu velmi dobře poslouží právě růže. Vybrat můžeme tentokrát například romanticky bílou růži nazvanou Alaska, která je schopná vyšplhat se do bezmála dvoumetrové výšky, samozřejmě v dobrých podmínkách. Okouzlí vás bohatým květenstvím, jejichž sněhobílá krása bude v kontrastu s tmavými listy ještě výraznější. Stejně jako předchozí varianty je také Alaska velmi odolná proti chorobám a květy nabízí po celé léto. 
Vybrali jste si z této nabídky nebo přece jen sáhnete po jiné růži? Chybu uděláte jen velmi těžko, všechny jsou nádherné a každá má svoje osobité kouzlo. 

Související články

Zdroje: izahradkar.cz, www.aktualne.cz