Bylinkový solný peeling
Připravte si šálek hrubé soli, pět lžic rostlinného oleje a lžíci bylinek. Sůl smíchejte s olejem a bylinkami, které promnete v ruce nebo podrtíte v hmoždíři. Očistné účinky soli se nejlépe snoubí s druhy, které mají osvěžující účinky na pokožku, jako je rozmarýna či máta. Oblíbená je však i uklidňující, sladká levandule.
Balzám na rty se sedmikráskou
Budete potřebovat vrchovatou lžíci bambuckého másla, které lze zakoupit v podobě pasty i nerafinovaných hrudek. Dále lžíci sušených sedmikrásek a lžičku strouhaného včelího vosku.
Bambucké máslo pozvolna rozehřejte ve vodní lázni, aby získalo tekutou konzistenci. Poté vmíchejte podrcené sedmikrásky, ještě hodinu udržujte v tekutém stavu a přeceďte. Přidejte včelí vosk, který se ve vodní lázni rovněž rozehřeje. Dokonale promíchejte a nalejte do připravené nádobky, ve které směs vychladne a ztuhne.
Měsíčkový krém
Jako základ poslouží buď šálek bambuckého másla, nebo sádla, či kokosového oleje. Dále je třeba půl šálku olivového oleje, lžička strouhaného včelího vosku, lžička glycerinu a hrst sušených měsíčkových květů.
Jeden ze zvolených tuhých základů nebo jejich směs rozehřejte spolu s voskem, přidejte měsíček a alespoň hodinu zahřívejte. Poté nechte přes noc stát, opět rozehřejte a přeceďte. Přidat můžete i pár kapek éterického oleje.
Bylinkový olej
Na půl litru za studena lisovaného oleje použijte přibližně čtyři lžíce sušených bylin, nejlépe lehce podrcených. Vložte je do čisté sklenice, zalijte olejem, dobře uzavřete a nechte stát dva týdny při pokojové teplotě. Každý den směs protřepte a nakonec přeceďte. Příprava oleje ze sušených bylinek, které teď máte k dispozici, je výhodou. Při maceraci čerstvých rostlin v oleji totiž může voda v nich obsažená způsobit rychlejší kažení, zatímco sušené zaručí perfektní výsledek.
Jaký zvolit základ?
Lehčí, snáze vstřebatelný a také hydratující je například olej makový, z vinných či malinových jader, brusnicový či mokřadkový – získaný ze semen zrcadlovky bílé (Limnanthes alba). Suchá pleť ocení hutnější druhy, jako je například sezamový, konopný, slunečnicový nebo meruňkový. Brutnákový a pupalkový olej jsou požehnáním pro pleť náchylnou k atopickému ekzému. Mandlový je pak ideální pro pleť citlivou, a tímto jemným, univerzálním olejem s neutrálním aromatem uspějete vždy.
Jaké přidat bylinky?
Okvětní plátky růže působí proti stárnutí pleti, posilují kapiláry a prokrvení, stahují póry a hojí záněty. Použít můžete jakékoli růže, nejlépe voňavé. Květy levandule pleť jemně, ale důkladně čistí a zároveň uklidňují podráždění. Nať tymiánu, rozmarýnu či yzopu prokrvuje, čistí a stahuje póry. Květy měsíčku a listy jitrocele hojí a působí protizánětlivě. Květy slézu hojí, uklidňují, pečují o suchou pleť. Heřmánek také hojí, uklidňuje a jemně čistí. Nať máty osvěžuje, čistí a napíná mastnou pleť.
Tip: Stejným způsobem připravíte olej, případně ocet do kuchyně. Ideálním základem je olej olivový, řepkový nebo slunečnicový nebo ocet vinný či domácí jablečný. A můžete přidat třeba sušené chilli papričky.
Pro potěchu chuti, zraku i čichu
Zcela originální balení domácích zavařenin, nakládaných okurek, vín či likérů vytvoříte, pokud je místo zalepení zapečetíte. Můžete si pořídit pečetící vosk a pečetidla. Nebo vosk nahradit obyčejnou voskovkou a pečetidlo knoflíkem či mincí. Vosk opatrně nahřívejte nad plamenem, kápněte na vybrané místo a přitlačte pečetidlem.
Skleničky se vmžiku promění, když víčko opatříte čapkou. Stačí vzít zbytek pěkné látky a kousek provázku. I papírový klobouček může být šik, zvláště z prostříhaného papíru. A samozřejmě že háčkovaný či drhaný učiní ze zavařeniny skvostný kousek. Raději malujete? Výběr barev na sklo je dnes obrovský, stačí si zvolit odstíny a nezapomenout na vhodný štětec – ve výtvarných potřebách vám poradí, s jakým to půjde nejlépe.
Ze sušených darů zahrádky, květů a listů aromatických rostlin můžete také namíchat pohlednou a příjemně voňavou směs zvanou potpourri. Jako dárek bude hezká ve sklenici či dóze s víčkem, které pak obdarovaný odklopí. Pak lehce provoní okolí, zvláště když obsah občas promne nebo protřepe. Klasickou variantou je sáček naplněný sušenými levandulovými kvítky. Sáčky můžete ušít ze zbytků, a kromě levandule je naplnit i dalšími přírodninami, i voňavkami - třeba svěží mátou či jemnější citrusovou aloisií.
Zdroj: časopis Receptář