Zdroje: living.iprima.cz, adbz.cz

Trvalky nejen do anglických zahrad

Proč by neměly trvalky chybět na žádné zahradě? Trvalkám se u nás daří, jsou na podmínky zvyklé, přežívají bez velké péče a často se proto objevují v zahradách, které jsou takzvaně bezúdržbové. Samozřejmě že přece jen nějakou tu péči potřebují, ale určitě vám jejich vysazení ulehčí práci ve srovnání s mnoha jinými náchylnějšími druhy květin. Často jsou to rostliny, kterým stačí občasný déšť, slunce a když odjedete na dovolenou, ani si nevšimnou, že jste pryč, kvetou a bují dál.

Anglické zahrady jsou známé bujnými trvalkovými záhony, ale samozřejmě nemusíte hovět právě tomuto stylu zahradničení. Odolné trvalky by rozhodně neměly chybět ani u vás. Víte, které jsou nenáročné a milují slunce? Je jich celá řada.

Paní Dana vám představí tyto dvě klasiky z českých zahrádek:

Zdroj: Youtube

Nejodolnější trvalky se hodí i do suchých půd

Na českých zahrádkách můžete potkat denivky, které se podobají liliím. Jsou to takové nenáročné babičkovské květiny, které však zvládají dobře i horší podmínky. Může jim však vadit přílišný vítr, protože jsou poměrně vysoké a křehké, nicméně se málokdy zlomí.

Kosatce se u nás také objevují méně než před několika dekádami, a přitom jsou to tak elegantní a exoticky vyhlížející květiny. Mnozí se domnívají, že kosatce jsou vodní květiny, ale v žádném případě ne všechny. Vodní kosatec tvoří jen část druhů, které jsou jinak velmi nenáročné a odolné.

Netřesky a další sukulenty i tlusticovité jsou velkou skupinou, která může být ohromně zajímavá nejen barvou, ale i tvarem. Netřesky porostou mezi kameny, v písku i štěrku, závlahu potřebují minimální a hravě si poradí s tím největším úžehem i úhorem.

Podobně jsou na tom také různá séda a rozchodníky. Například Rozchodníkovec je krásná vitální rostlina, které fantasticky kvete a oproti nizoučkým druhům je to majestátní reprezentant těchto druhů nenáročných okrasných květin.

Docela jiné jsou pak pupalky. Jsou to nejen okrasné trvalky, ale také léčivé byliny, ale to i řada dalších květin pěstovaných v okrasných zahradách. Pupalky jsou hojně rozšířené po celém světě a rod zahrnuje 145 z nichž některé jsou letničky či dvouletky a jiné trvalky. Při nákupu se proto informujte o konkrétním druhu.

Mezi krásné a odolné trvaly patří také sporýš známý pod jménem verbena. V zahradnictvích najdete několik barevných variant a jsou to rostliny skutečně odolné, kterým výheň či horší půda vůbec nevadí.

Řebříček znáte patrně z luk a mezí. Do zahrad se dostaly mnohé jeho vyšlechtěné varianty, které mají nádherné purpurové, růžové či oranžové květy. Jak známo, řebříček nic nerozhází a vesele se zelení i na velmi osluněných a sušších záhoncích.

Rozrazil je v českém podání nenápadná květinka, která má však spoustu příbuzných. Rozrazil má jen u nás 31 druhů a mnohé další ve světě. Najdou se mezi nimi letničky i trvalky. Do zahrad si našel cestu například rozrazil klasnatý nebo ožankovitý.

Velmi krásné jsou v předzahrádkách i zahradách různé druhy plamenek. Jejich květy jsou jednoduché, ale jsou to rostliny vitální a nebojí se ani velkého žáru. Velmi dobře hospodaří s vláhou a neúrodná, na živiny chudá půda pro ně není překážkou.

Chcete-li něco speciálního, určitě by vás mohla zajímat Kleopatřina jehla čili Kniphofia uvaria. Její exoticky vyhlížející květy jsou většinou teplých barev a spíš, než jako květina do zahrádky, evokuje dovolenou u moře nebo návštěvu cizokrajných zemí. Kvete celé léto a vyhovuje jí slunce i sucho.

clanek|7698605#