Mít ta nejlepší rajčátka!
Užili jste si loni pozdní, zato velmi dlouhou sezonu rajčat? Nemůžete se dočkat nových sazeniček? Přichází čas, kdy vysévat a již brzy se váš parapet zazelená. Nechcete vyzkoušet něco nového? I když má každý pěstitel své nejoblíbenější druhy rajčat, určitě se hodí různě je nakombinovat.
Jak vypěstovat ta nechutnější rajčata vám poradí Dany v příspěvku ze svého YouTube kanálu Zahrada pro zdraví, kde nabízí ke shlédnutí celou řadu zajímavých a informativních videí o pěstování všelijaké chutné i krásné zeleně.
Různé druhy rajčat vám zajistí pestrost na talíři i dlouhou sklizeň
Proč vyzkoušet pěstovat víc než jen jednu nejoblíbenější odrůdu rajčat? Různé druhy mohou lépe čelit nevyzpytatelnému počasí. Nabízejí také různou velikost rajčat a ta se může skutečně lišit diametrálně nejen vzrůstem rostliny, ale také velikostí plodu. Miniaturní cherry nebo rybízová budou s radostí zobat děti, souseda můžete ohromit gigantickými plody odrůd s názvy jako Goliáš nebo „hovězí steak“!
A pak je tu ještě různá doba sklizně. Vybrat si totiž můžete například také velmi rané odrůdy, které budete mít na talíři už za 50 dnů po výsadbě předpěstované sazenice. Může se vám pak lehce stát, že začnete sklízet první rané odrůdy už v červnu a přes přázdiny až do podzimu, kdy budou dozrávat poslední.
Nejranější odrůdy vynikajících rajčat
Jednou z nejranějších odrůd je keříčkové rajče Latah. Vyšlechtili ho na univerzitě státu Idaho, dnes se ale běžně pěstuje i v Evropě a v ideálních podmínkách můžete sklízet první plody už po pěti týdnech od přesazení do záhonu nebo na jiné konečné stanoviště. Jde o nízký keřík, který vyprodukuje půl až třičtvrtě kila drobných rajčátek.
Stupické polní rané vyšlechtil Jaroslav Homola ve Stupicích nedaleko od Prahy. Jeho celoživotní práce došla uznání v roce 1955, kdy byla tato odrůda povolena a nyní je známá po celém světě jako velmi brzká a chuťově harmonická odrůda. Kromě Stupického polního, existuje také Stupické skleníkové rajče.
Také Ostravské rané je starou československou velmi ranou odrůdou. Jde také o keříčkové rajče, které je dostatečně stabilní a roste i bez opory.
Siberian je hybridem z Ruska, který na otevřeném stanovišti dosahuje maximálně půl metru výšky, ve skleníku skoro dvojnásobek. Z rostliny pěstované ve skleníku budete mít kilo až kilo a půl plodů, na záhoně o něco méně. Od semínka k plodu potřebuje tento druhy, podobně jako ostatní, zhruba 120 dnů. Už podle názvu je to odrůda odolná a chodí se i do pršlavého a chladného počasí.
Poslední z doporučovaných velmi raných odrůd je Koralik. Tato odrůda je polodivoká a nevyžaduje žádnou péči včetně vyštipování nebo vyvazování. Má sladké drobné a velmi kulaté plody. Dozrává zhruba 50 dnů po výsadbě předpěstované sazenice. Divokost odrůdy se projevuje také tím, že mají plody vyšší obsah nutričních látek, rajče navíc od přírody lépe odolává šedé plísni než nerezistentní odrůdy.
Zdroje: uprisingorganics.com, garden.org