Seznamte se s rekordmanem

Bambus (Bambusa) je souhrnné označení pro množství rodů trav z čeledi lipnicovité, které se vyznačují dřevantými stébly. Bambus je poměrně nenáročný na podnebí, daří se mu v tropických deštných pralesích a stejně tak ho nalezneme i na nehostinných svazích vysokých hor. Přestože se mu daří leckde ve světě, nejlépe prospívá v Asii. Indie, Thajsko, Malajsie, Filipíny, Japonsko i Čína se bez bambusu neobejdou, tato vděčná surovina je zde všudypřítomná a využívaná na tisíc způsobů.

Roste jako o závod

Přesto, že původem patří bambus mezi obyčejné trávy, svým vzrůstem je rozhodně neobyčejný. Je označován za největší bylinu světa. Protože stébla těchto rostlin dosahují za poměrně krátkou dobu výšky 30-40 metrů a v průměru mají kolem 30 cm (záleží na konkrétním druhu). Kromě toho dosahují při svém růstu pozoruhodné rychlosti: za příznivých podmínek jsou některé druhy bambusů schopny růst rychlostí až 100 cm za 24 hodin. Například bambusu madake naměřili botanici kjótské univerzity rekord: za 24 hodiny vzrostl o 1,319 metru!

Klíčení výhonků bambusu je doprovázeno slyšitelným šustěním a praskáním, za určitých podmínek tedy můžete slyšet tuhle trávu růst. Stromovitý nebo keřovitý porost bambusu do zahrady si můžete pořídit i vy, stačí vybrat mrazuvzdorný druh snášející naše podnebné podmínky. Lesík z bambusových stébel rychle roste, snadno se o něj pečuje a jeho jedinečný vzhled i uklidňující šustění rostlin ve větru z něj dělá výjimečnou zahradní rostlinu. Jak na pěstování bambusu?

Bambus na talíři

Gastronomické možnosti využití bambusu jsou nekonečně pestré. Asi největším milovníkem bambusových výhonků je panda velká, které se kvůli její zálibě v zelené krmi říkalo medvěd bambusový (bambus představuje až 99% jeho potravy). Panda si dá bambusové lístky klidě čerstvé, její unikátní střevní mikroflóra ji pomůže tuto těžkou stravu strávit. Dobroty z bambusu však ocení i lidští strávníci. Z mladých bambusových výhonků jsou připravovány nejrůznější lahůdky, nutná je však důkladná tepelná úprava této suroviny. Dají se vařit do křehka, pak svou chutí připomínají chřest. Konzumují se dušené či pikantní nakládané, k dostání je bambusová pálenka, bambusové víno, obilky se konzumují místo rýže nebo melou a používají jako mouka.

Tohle všechno z bambusu?

Stébla bambusu najdou uplatnění kdekoli vás napadne. Jsou lehká, ale přitom pevná a tvrdá. Využívají se pro stavbu domů, stěn i plotů, slouží jako materiál na lešení, okapy, vodovody. Bambusový dům si vybavíte nábytkem z téhož materiálu, k dostání je i bambusové nádobí, rohože koše i nádoby. Bambus se používá jako surovina pro výrobu papíru i textilií, ponožky nebo spodní prádlo z bambusových vláken není už dávno nic neobvyklého. Z bambusových stébel se vyrábí hudební nástroje, rybářské pruty, dokonce i zbraně. Bambusové oštěpy a šípy se používaly už od starověku, přiostřené bambusové kůly bývaly nastraženy do bambusových pastí. Z tvrdého a odolného materiálu se vyrábí dokonce i nože a mačety. Nevinná rostlina byla údajně zneužívána i k mučení odsouzených vězňů, spočívajících v prorůstání bambusových stébel nebožákovým tělem.