Chejry se hodí na letničkové záhony, do truhlíků i jako doplněk k trvalkám. Vyšší odrůdy jsou výtečné i k řezu, ve váze provoní celý pokoj. Chejr oceníte na místech, kudy často chodíte nebo kde odpočíváte – jejich sladká vůně zahřeje na těle i na duši. Květy nejlépe vyniknou ve větších skupinkách, i vůně bude intenzivnější. Na zahradu lákají i užitečné hmyzí opylovače, sytí včely, čmeláky a motýly.

Zimní fiala

Nejčastěji pěstovaným druhem je chejr vonný (Cheiranthus cheiri, syn. Erysimum cheiri), neboli trýzel vonný, zvaný též zimní fiala. Může být dle odrůdy vysoký 25 i 75 cm a bohatě se větvit. Hroznovitá květenství teplých barev rozkvétají od dubna do května, případně až června. Květy jsou dle kultivaru žluté, hnědočervené i tmavohnědé, fialové, vícebarevné, mohou být i plné. Vypadají, jako by byly ze sametu a jsou až 4 cm velké. Chejr vonný pochází ze středomoří, vzácně roste i v našich nejteplejších oblastech. Pěstujeme ho jako dvouletku, ale vzhledem připomíná spíše keřík. Za mírných zim přežije i více let a postupně dřevnatí.

Pěstování

  • Chejr dobře poroste a pokvete na sluníčku, ve výživné, propustné půdě bohaté na humus, svědčí mu obsah vápníku.
  • Vyséváme ho počátkem léta přímo na venkovní záhony, vykvete druhým rokem. Pokud na záhonech ještě nemáme místo, předpěstujeme si sazeničky stranou a vysadíme je na podzim.
  • Semena potřebují teplotu nejméně 18°C, aby spolehlivě vyklíčila. Před zimou musí chejr vytvořit přízemní růžici listů.
  • Když zjara rostoucí sazeničky zaštípneme, budou se bohatě větvit.
  • Odstraňování uvadlých květů podpoří násadu dalších.
  • Do truhlíků chejry vysadíme na podzim, necháme přezimovat nejlépe na bezmrazém místě a na jaře doplníme letničkami.

V zimě, zvláště za holomrazů, je prospěšná ochrana z chvojí, nebo lehká pokrývka ze slámy či listí, kterou časně zjara, nejpozději v březnu, odhrneme. Při oblevě, zvláště pokud je silně navlhlá, odstraníme přikrývku již dříve, aby chejr netrápilo mokro. Ochrana poslouží nejen proti mrazu, ale i proti zajícům, kteří si v zimě na listech chejru mohou pochutnávat – náleží totiž do chutné čeledi brukvovitých rostlin. Pozor však na to, že pro nás jsou jeho květy a semena jedovatá.