Pokud si přejete vypěstovat ze semene třebas šípkovou růži nebo jeřáb, a na sklonku léta sklizená semínka byste měli uložená v teple domova, na jaře nevyklíčí. A borovice vyklíčí pomalu a neochtoně. Zkušení zahradníci to věděli již dávno a semena v bedničkách s pískem vystavovali zimě.

K čemu je dobrá dormance semen?

Semena některých rostlin jsou dormantní. Dormance znamená, že semeno spí jako šípková Růženka, i když se ocitne v podmínkách ideálních pro klíčení. Vždy se jedná pro nějakou důmyslnou pojistku přírody. U semen, která potřebují projít mrazem a chladem – vyžadují tedy studenou stratifikaci - je to pojistka proti klíčení před zimou. Když si počkají na jaro, mají mnohem větší šanci se ujmout a vyrůst. Semeno neklíčí přímo, když mrzne, ale mráz (nebo dlouhodobý chlad) odbourá látky, které klíčení brání. Později ho díky tomu teplo a vláha již probudí. Ovšem semena mnohých dřevin ani nečekají na teplo a začnou klíčit, jakmile teploty vystoupí nad nulu.

V ledničce nebo venku?

Semena můžete stratifikovat v krabičce s mírně vlhkým (nikoli zcela mokrým) pískem, kterou uložíte do ledničky. Některým druhům semen stačí měsíc, některá potřebují strávit v chladu téměř půl roku. Pokud rádi pěstujete rostliny ze semen a nebojíte se experimentovat, časem by vám mohla v lednici zabírat příliš místa. Proč je tedy nesvěřit zimě?

Až na vzácná semena, u kterých je třeba dodržet přesné teploty, zima zajistí přirozenou studenou stratifikaci. Stačí umístit nádoby se semeny v mírně vlhkém písku na zahradu (vlhkost je důležitá, vyschlým semenům zima nepomůže). Můžete je zapustit do záhonu ve skleníku nebo pařeništi, zahrabat do sněhu, uložit v kůlně… Jen pozor, aby semínka nezkonzumovali hlodavci (pomůže ochrana z hustého pletiva) a pokud byste je nechali odkryté venku, aby je nevyzobali ptáci (těm nabídněte na krmítku raději slunečnice).

Které druhy vyžadují studenou stratifikaci?

Většina dřevin, které pocházejí z mírného pásu, potřebují projít fází chladu. Například jeřáb a aronie vyžadují až dva měsíce studené stratifikace, růže (semeny má smysl množit především původní, botanické růže) alespoň měsíc – a svědčí jim skutečný mráz. Fází chladu a mrazu si musí projít i semena popínavých plaménků, jinanu, jabloně, meruňky, broskvoně, lísky, hlohu, buku, smrku, borovice, vysokohorských skalniček. Pozoruhodný způsob mají duby - žaludy dovedou bez stratifikace zapustit kořínek, ale nadzemní část rostliny čeká, až žalud projde fází chladu.