Máte pocit, že na slimáky na vaší zahradě nic nefunguje a stále vám požírají starostlivě vypěstované plody? Zkuste na ně vypustit jejich přirozené nepřátele – malinkaté hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita. Ty zakoupíte v běžném hobby marketu nebo v zahrádkářství. Skvělé na vypovězené válce je to, že hlístice napadají pouze slimáky. Pro rostliny, jiná zvířata i člověka jsou neškodné.

Jak to funguje?

Hlístice napadne slimáka dýchacím otvorem a „zabydlí" se v jeho těle. Slimák během tří dnů přestává přijímat potravu a uhyne zahrabaný v půdě. Hlístice ale dál množí a vyhledávají další slimáky. Boj trvá tak dlouho, dokud jsou slimáci v dosahu drobného parazita nebo šest týdnů, dokud hlístice nezemřou.

Jak je aplikovat na zahradu?

Aplikace je jednoduchá. Zakoupený balíček hlístic nasypte do sklence s vodou a důkladně zamíchejte. Tento koncentrát stačí na 80 litrů vody. Toto velké množství vody je dáno tím, že půda musí být při aplikaci parazitů velmi vlhká. Nyní můžete vodu s roztokem použít dvěma způsoby:

1. Roztok nalijte do konve a zahrádku zalijte.

2. Vyrobte si pasti na slimáky z prkének, pod které dáte zbytky z kuchyně, které nalákají slimáky. Ty však polijte roztokem s hlísticemi a vodou. Slimáci budou napadeni, jakmile zalezou pod prkno.

Na co si dát pozor

  • Půda by měla být, po dobu 2 až 3 týdnů po aplikaci, vlhká, aby hlístice mohly žít.
  • Teplota půdy by měla být vyšší než 5 °C. Ve skleníku použijte vždy, když jsou slimáci aktivní.
  • Po otevření balíčku musí být obsah okamžitě použit. Neotevřený sáček může být uložen v chladničce po dobu 4 týdnů nebo v chladné tmavé oblasti po dobu 2 dnů.
  • Ideální čas na aplikaci hlístic je začátek května, kdy jsou slimáci ještě malí a často prší.

Zdroj:

https://www.ceskazahradka.cz/hubeni-slimaku-v-zahrade/

https://living.iprima.cz/zahrada/vyhlaste-slimakum-biologicky-boj-pomohou-hlistice