Krokusy (šafrány) rostou v krušnohorském Drebachu a blízkém okolí na několika desítkách ploch, z nichž některé jsou skutečně rozsáhlé a fialové koberce v době kvetení působí vskutku impozantně. Není divu, že díky nim každé jaro do Drebachu míří turisté z celého Německa i zahraničí. Městečko je na ně připravené a nechybí směrovky, které vás dovedou na parkoviště poblíž rozkvetlých luk, ale ani naučné tabule či záchodky. Kromě této botanické senzace můžete navštívit také známé planetárium.

Ač se na první pohled může zdát výlet do Německa jako dálka, od Prahy je Drebach vzdálen jen asi 150 km a autem se tam dostanete za necelé dvě hodiny. To je méně než například na Šumavu, kde se lze s šafrány také setkat. Drebach leží pouhých 25 km od hranic s Německem.

Krokus neboli šafrán

Krokusy, správněji česky šafrány, jsou hlíznaté rostliny z čeledi kosatcovitých. Typické jsou pro ně nápadné ozdobné květy a nepatrné čárkovité listy. Patří mezi první jarní rostliny. V české přírodě velmi vzácně roste šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) a šafrán karpatský (Crocus heuffelianus). V Drebachu se můžeme setkat s jejich příbuzným, zplanělým, šafránem neapolským (Crocus neapolitanus).

Legenda praví…

Jak se krokusy do Drebachu dostaly? Podle legendy německý pastor David Rebentrost (1614 – 1703), jež působil mimo jiné jako lékař a šlechtitel rostlin, pomohl kurfiřtovi Johannu Georgovi II. Ten se poranil při lovu a pastor Robentrost mu poskytl první pomoc. Za odměnu si mohl vybrat tři rostliny ze sbírek botanické zahrady v Drážďanech. Zvolil tis, snědek a krokus. Tis do dnešní doby nevydržel, snědky v některých zdejších zahradách stále rostou a krokusy, těm se v Drebachu daří přímo nevídaně.

Před výletem si ověřte, jestli kvetou

Krokusy můžete v Drebachu obdivovat obvykle od začátku března do konce dubna. Každý rok je však trochu jiné počasí a průběh sezóny, čili je užitečné si před návštěvou stav kvetení ověřit, abyste nepřijeli příliš brzy nebo naopak s křížkem po funuse. Jednou z možností je sledovat oficiální webové stránky městečka (www.gemeinde-drebach.de), kde zdejší starosta pečlivě fotograficky reportuje, jak to se zdejší chloubou vypadá. V době sociálních sítí nelze opomenout ani je. Zejména na Instagramu můžete aktuální stav krokusů sledovat vyhledáním nejnovějších fotografií s hashtagem #drebach.