Zapátráme-li v rodokmenu paprik, vystopujeme jejich původ do Ameriky, kde je dodnes můžeme při troše štěstí najít i jako divoce rostoucí jedince. Jde hlavně o Střední a Jižní Ameriku. Odtud přišla do Evropy podobně jako brambory díky mořeplavcům, objevitelům Nového kontinentu.

Podle všeho si s sebou do své vlasti z dobrodružné a poučné výpravy přivezl v roce 1493 jeden z Kolumbových přátel, Diego Chanca. Od té doby jsou tady papriky s námi a dnes na ně nedají zahrádkáři dopustit. 

Jak pečovat o papriky, aby byly zdravé, poradí youtubové video v kanálu Rok zahradníka:

Zdroj: Youtube

Virus mozaiky okurky

Abychom získali co nejlepší úrodu paprikových lusků, musíme rostliny chránit před chorobami, které by se pro ně mohly stát fatálními. Jednou z takových je virus mozaiky okurky. Jak poznáme, že se s ním rostlina potýká a jak jí můžeme pomoci?

Listy mění barvu i tvar

Jak už název napovídá, virus se projevuje tvorbou jakési mozaikové kresby na listech, na nichž se začnou objevovat světlejší a tmavší skvrny. Později se listy paprik začnou kroutit a zasychat, papriky nerostou a deformují se.

Nejsou-li ještě založeny plody, pak se jich ani nedočkáme, pokud napadne virus rostlinu v pozdější fázi vývoje lusků, zůstanou malé, zdeformované, a určitě na ně nedostaneme chuť. Špatnou zprávou je, že účinná léčba této choroby neexistuje. 

Musíme jí předcházet

Proč bychom se tedy měli bavit o mozaice, když ji nemůžeme vyléčit? Jde o to, že můžeme jejímu vzniku a rozvoji alespoň předejít. Můžeme si ji na zahradu totiž přinést s již infikovanými semeny, z čehož plyne, že bude vhodné kupovat jen prověřené osivo a pokusit se odolat těm, které nám zadarmo nabízí soused.

Navíc je dobré vybírat odrůdy, které jsou proti takové nemoci odolnější, jako například Yolo Wonder. Další důležitou informací, kterou bychom si měli zapsat, je fakt, že přenašeči této virózy jsou mšice. Jejich včasnou a důslednou likvidací tak také s největší pravděpodobností předejdeme i zmiňované chorobě. 

Pozor na skvrnitost

Podobně jako virová mozaika okurek může papriky zlikvidovat také skvrnitost. Ta má dokonce více původců, ale ve všech případech se jedná o závažný stav, který vyžaduje velkou obezřetnost. Mohou k ní vést napadení bakteriemi, viry i houbami, a podle toho se také musíme chovat.

Jak poznáme, o kterou skvrnitost se jedná? Jde-li o bakteriálního původce, pak budou skvrny na listech vypadat vodnatě, postupně se zvětší a listy, případně plody, zahubí. Napadena bývají většinou již semena, na nichž tento problém ale předem, bohužel, nepoznáme. 

Původců je víc

Virovou skvrnitost přenášejí převážně mšice, proto je třeba v rámci prevence dbát na ochranu rostlin před těmito škůdci. Napadené rostliny přestávají růst a jejich listy získávají mozaikovité zbarvení.

V případě houbové skvrnitosti je zřejmé, že původ najdeme právě v houbě (jde většinou o houbu Alternaria alternata), která na listech tvoří tmavé skvrny s výraznými okraji. Později její působení vede k odumírání listů i plodů. 

Prevence a zase prevence...

Protože na zmiňované choroby neexistuje doposud účinné jednoduché řešení, musíme se zabývat hlavně prevencí. Ta může spočívat ve vysazování rostlin odpuzujících mšice, do blízkosti paprik (použít lze například afrikány, levanduli, mátu a podobně), případně v likvidaci napadených rostlin, abychom uchránili doposud zdravé jedince.

V případě houbové skvrnitosti uděláme rostlinám dobrou službu správnou zálivkou, která nepatří na listy, ale přímo ke kořenům.

Související články

Zdroje: www.dumazahrada.cz