obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nenáročná pokojovka voděnka vás překvapí zdobností i rychlým růstem

Je skromná, odolná a přitom nadělá mnoho parády. Jako všechny pokojovky, i voděnka čistí vzduch a rychle roste, díky čemuž se můžete těšit z uklidňující zeleně. Ovšem nejen zelené má listy…

Voděnka (Tradescantia) je někdy též nazývána podeňka. Většina druhů pochází ze slunného Mexika. Jejich dlouhé výhony s pěkně vybarvenými lístky mohou splývat z police, parapetu, závěsného košíku, nebo se obtáčet kolem opory. Voděnka se pěstuje kvůli dekorativním listům, ale občas i kvete drobnými bílými kvítky.

Voděnka s panašovanými listy Voděnka s panašovanými listy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

  • Postačí jí běžný substrát pro pokojové rostliny, substrát pro pokojovky ozdobné listem, nebo směs vyzrálého kompostu a perlitu nebo písku, případně s příměsí listovky.
  • Přežije i v tmavším koutě, ale pokud jí dopřejete dostatek světla, její listy se krásně vybarví. V létě ji však před poledním úpalem raději chraňte.
  • Od jara do podzimu ji hojně zalévejte, voděnka má vodu ráda – substrát udržujte stále mírně vlhký.
  • Prospěje jí pravidelné hnojení, pak vytvoří bujné zelené vodopády.
  • V zimě kvůli menšímu přísunu světla její růst a aktivita ustává, proto bal mezi jednotlivými zálivkami nechejte mírně proschnout.

Snadno zakoření i ve vodě

Stačí odstřihnout výhon, zapíchnout ho do substrátu nebo vložit do skleničky s vodou, a máte novou rostlinu. Jeden výhon můžete rozdělit na více kousků a každý řízek zakoření. Množením si voděnku nejsnáze zmladíte, když v zimě delší, starší výhony olysají. Řízky můžete zapíchat i kolem rostliny v novém květináči hned po přesazení – rychleji pak vytvoří bohatou záplavu zeleně.

Kultivary voděnky bledé mají listy podlouhlé, celé či zespodu fialové Kultivary voděnky bledé mají listy podlouhlé, celé či zespodu fialové Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ozdobné variety

Voděnku můžete pěstovat ve vícero druzích i kultivarech. Listy mohou být světle zelené s krémovým podélným proužkováním, bíle panašované, zespodu fialové, nebo celé sytě červené či fialové.Mezi panašovanými lístky občas vyraší výhon s čistě zelenými. Pokud chcete svoji rostlinu udržet proužkovanou, výhony se zelenými listy zaštipujte.

Akční letáky