Tradiční zahrádky by se bez sněženek, talovínů pod listnatými stromy a bledulek u jezírka či potůčku rozhodně neobešly. Bezkonkurenční jsou také šafránové koberečky v trávníku. Jejich pěstování je navíc velice snadné. Pár svrasklých cibulek jednoduše vložíme do země a o zbytek se už postará příroda sama – časem z nich vykouzlí nadýchané polštáře nebo pestré koberce utkané ze stovek barevných květů. Čím více jich bude, tím lépe, protože právě v množství tkví jejich síla.
Odolný ocúnovec a talovín
Již v únoru se objevují první jarovíty neboli ocúnovce jarní (Bulbocodium vernum). V zahrádkách je často nevídáme, i když jsou velice zajímavé svými růžovofialovými a jakoby se rozpadajícími květy. Ocúnovce měří pouhých 10 až 15 cm, proto je vysazujeme na dobře viditelná místa ve skalce nebo v okrasném truhlíku.
Nápaditým výběrem a promyšleným osázením cibulek si zajistíme na zahradě pěknou podívanou po dlouhou dobu a na mnoha místech.
Ani silná vrstva sněhu nezastraší talovíny zimní (Eranthis hyemalis). Jejich drobné žluté kvítky se sukénkou tmavě zelených listenů rozsvítí plochy pod korunami stromů. Daří se jim však i na slunci, třeba v trávníku vedle krokusů.
Šafrány, které snadno zplaňují
Krokusy neboli šafrány (Crocus) tvoří v závislosti na druhu kouzelné skupinky nebo rovnou celé porosty.
- Ke zplanění se hodí zejména šafrán tmavokvětý (C. tommasinianus), kterému nevadí ani polostín, nebo šafrán Sieberův (C. sieberi) se světle až tmavěfialovým květem.
- Do popředí záhonů můžeme vysadit několik odrůd šafránu jarního (Crocus vernus) v barvě bílé, žluté, sytě fialové nebo v atraktivní fialovobílé pruhované verzi.
Drobné narcisy a tulipány
- Miniaturní exempláře s jednoduchou stavbou nalezneme i mezi narcisy. V březnu (při pěkném počasí dokonce již v únoru) vykvétá odrůda narcisu bramboříkovitého ‘February Gold’.
- Měsíc nato se na skalce objevuje 15 cm vysoký, sírově žlutý tulipán Batalinův (Tulipa batalinii ‘Bright Gem’) a bílý tulipán Fosterův (T. fosteriana ‘Purissima’).
- Silnou tvorbou dceřiných cibulek se vyznačuje nenáročný, od dubna do května kvetoucí tulipán pozdní (T. tarda) s hvězdovitě rozevřenými žlutobílými květy. Jelikož je vysoký jen 10 až 15 cm, sázíme ho na taková místa, odkud si ho můžeme prohlížet zblízka.
Snadné množení
Zplaňující druhy nevyžadují, na rozdíl od těch šlechtěných, které bývají choulostivější, žádnou péči. Díky brutu (dceřiným cibulkám nebo hlízkám) se bez jakékoliv naší pomoci rok od roku přirozeně rozrůstají. Vynoří-li se na nevítaném místě, jednoduše je (zpravidla po odkvětu) vyrýpneme a přesadíme, nebo jimi obdarujeme přátele.