Nechcete ztrácet čas péčí o pokojové rostliny?

Pak se poohlédněte po druzích, které mají snížené nároky na zálivku, hnojení a další péči. Před nákupem zvažte i další kritéria, jako je například světlost interiéru, přirozená vzdušná vlhkost a teplota prostředí v návaznosti na roční období. Prostory, kam dopadá přímé sluneční světlo je potřeba osazovat jinými druhy než místa s rozptýleným světlem během dne.

Zálivku nám částečně pomohou vyřešit samozavlažovací květináče. Rostlina si z rezervoáru bere jen tolik vláhy, kolik potřebuje a tak nedochází k hnilobě kořenového systému, ani přemokření pěstebního substrátu. Ideální pro pěstování většiny druhů pokojovek je substrát napůl smíchaný se středně těžkou zahradní zeminou. V této konzistenci nedochází k rychlému slehávání, ani k přílišnému zadržování vody.

Lopatkovec

Lopatkovec (Spatiphyllum) je elegantní rostlina se srpkovitými listy, která pomáhá v domácnostech čistit vzduch, s oblibou se pěstuje také v kancelářích. Od jara do podzimu kvete elegantními květy ve tvaru toulce, nejčastěji v bílé nebo zelené barvě. Lopatkovec vyžaduje v sezoně 2x týdně vodu, 1x týdně přihnojení.

Při umístění do průvanu nebo na velmi světlé místo začne chřadnout, nejlépe se mu daří na stinnějších místech. Jednou za čas prospěje důkladné osprchování, které jej zbaví prachu na listech. Množí se snadno rozdělením trsů.

Zamiokulkas

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) je rostlina s eliptickými listy, které rostou na silných kmíncích. Je známý především z moderních kancelářských objektů, ale velmi rychle si našel cestu do domácího prostředí. Zimiokulkas je nádherný a nenáročný společník, kterému svědčí těsno v květináči. Jako pojistka, že jej zapomeneme zalít, spolehlivě slouží podzemní hlízy.

Tohohle krasavce můžeme snadno namnožit dělením trsů. Nové kmínky s listy rostou v zimním období. Pokud rostlina netvoří nové části delší dobu, je vhodný čas na přesazení.

Dračinec

Dračince (Dracaena) patří k nejrozšířenějším pokojovým rostlinám. Jejich půvab spočívá především k obrovské škále kultivarů. Vysoce dekorativní jsou především zakrslé kultivary dračince vonného (Dracaena fragrans var. compacta). Svou stavbou připomíná růžici ananasu se sytě zelenými listy, které mohou mít kresby, obsahující bílou a krémovou barvu. Hodí se výborně jak do malých květináčků, tak do skupinových výsadeb ve velkých nádobách, kde nejlépe vynikne ve společnosti jinak zbarvených kultivarů.

Velmi oblíbený je také dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana var.lucky bamboo), dostupný v podobě imitace bambusových výhonků, spřažených do pyramidy. Velkou parádu v každém obydlí nadělají falešné palmy Dracaena marginata, rostoucí jako kmínek s několika dřevitými výhonky, které na konci zdobí růžice listů. Nejkrásnější je kultivar bicolor s bíle a červeně podélně pruhovanými listy. Dračincům vyhovuje rozptýlené světlo nebo polostín, mírně vlhký substrát a pravidelné hnojení. Pozor na vlhkost vzduchu, při nízkých hodnotách nezapomínáme rosit.

Šplhavnice neb potosovec

Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) je známá pod celou řadou synonym. Někdo jí říká šplhavník, další potosovec nebo Scindapsus. Každopádně je to elegantní a nenáročná liána, kterou pěstovaly už naše babičky. K životu jí stačí polostinné místo, pravidelná zálivka a hnojení 1x měsíčně. Původní kultivary se strakatými listy byly postupně doplněny o krásné nové příslušníky rodu s velmi světle zelenými listy nebo bílé skvrny na sytě zeleném olistění. Šplhavnici snadno namnožíme řízkováním nebo hřížením (obě varianty přinášejí zaručený úspěch).