Komáři procházejí proměnou dokonalou. Vajíčka mají plováky a vznášejí se ve vodě. Z nich se vylíhne larva, která projde čtyřmi odlišnými stadii (svlékáními), poté se zakuklí a teprve z kukly vyleze dospělý jedinec. Narozdíl od většiny ostatního hmyzu se dovedou komáří kukly pohybovat. Vylíhlé larvy se živí drobným planktonem nebo organickými usazeninami na dně nádrží. Pozor na to, že líhništěm komárů může být zahradní jezírko i sud na dešťovou vodu.

Larvy se často zdržují u hladiny, neboť trubičkou na zadečku dýchají vzdušný kyslík. Lze je proto odlovit hustou síťkou (při pohybu nad hladinou ale rychle mizí do hloubky). V sudu pomůže i tenká vrstvička jedlého oleje na hladině. Komáří larvy jsou zdravou pochoutkou pro akvarijní rybky.

Uduste je v sudu

Larvy se často se zdržují u hladiny, neboť trubičkou na zadečku musí dýchat vzdušný kyslík. Pokud hladinu v sudu na dešťovku pokryjete vrstvičkou jedlého oleje, znemožní jim dýchání. Olej pak snadno odsajete a jeho případné zbytky rostlinám nijak neublíží.

Lovci komárů

V zahradním jezírku není možné larvy udusit olejem, ale většina se v něm do dospělosti ani nevylíhne. I pokud v jezírku nechováte ryby, postarají se o to dravé larvy vážek, znakoplavky a klešťanky a další lovci, pro něž jsou komáří larvy pochoutkou. Vhodné prostředí najdou v jezírku hojně osazeném vodními rostlinami, larvy vážek uvítají i trochu spadaného listí na dně, není proto třeba jezírko čistit dokonale, a určitě ne v sezóně ale na jaře a na podzim. Larvy lze odlovit i hustou síťkou, je však třeba blížit se k nim opatrně a lovit rychle, stín je vyleká a ihned rychlým mrskavým pohybem zmizí v hloubce. Jsou pochoutkou i pro mnohé akvarijní rybky.

Pokud se komáři vylíhnou, ale ve vašem stavení hnízdí vlaštovky a jiřičky, spoustu jich rychle odloví. Mláďata, která už opustila hnízdo, se učí letecké akrobacii a loveckému umu rodičů, zatímco ti je ještě dokrmují. Večer a v noci pak štafetu přebírají netopýři – i těm můžete pomoci vyvěšením speciálních budek. Kolonie s mláďaty může sídlit i na půdě.

Prevence

Pokud ještě před komáří sezónou opatříte otevřené nádrže na dešťovku dobře těsnící hustou síťkou, bude do nich moci téci voda, ale komáři přístup mít nebudou. Síťka je zároveň prevencí proti utonutí neopatrných ptáků (zvláště nezkušených mláďat) – pokud hladinu nekryje, položte na ní kousek polystyrenu jako záchranný vor.