obrázek z archivu ireceptar.cz

Nenechte je vylíhnout: Jak vyzrát na komáří larvy v sudu a jezírku?

Chovat na zahradě komáry si nejspíš nepřejete. Přesto se často líhnou v nádržích na vodu. Zbavíte se jich jednoduchým trikem, v jezírku zase přispěchají hladoví pomocníci, pokud je podpoříte.

Komáři kladou vajíčka do vody, ve které se tato díky plovákům vznášejí. Vylíhlé larvy se živí drobným planktonem nebo organickými usazeninami na dně nádrží, jsou nenáročné a uživí se proto i v malém jezírku, louži či dokonce v sudu na dešťovou vodu. Brzy se zakuklí a nová generace obtížného hmyzu je na světě – vylíhla se přímo u nás doma. Larvy je proto třeba včas zlikvidovat. Ale jak?

Larvy komárů dýchají u vodní hladinyLarvy komárů dýchají u vodní hladinyAutor: Shutterstock.com / frank60

Uduste je v sudu

Larvy se často se zdržují u hladiny, neboť trubičkou na zadečku musí dýchat vzdušný kyslík. Pokud hladinu v sudu na dešťovku pokryjete vrstvičkou jedlého oleje, znemožní jim dýchání. Olej pak snadno odsajete a jeho případné zbytky rostlinám nijak neublíží.

Lovci komárů

V zahradním jezírku není možné larvy udusit olejem, ale většina se v něm do dospělosti ani nevylíhne. I pokud v jezírku nechováte ryby, postarají se o to dravé larvy vážek, znakoplavky a klešťanky a další lovci, pro něž jsou komáří larvy pochoutkou. Vhodné prostředí najdou v jezírku hojně osazeném vodními rostlinami, larvy vážek uvítají i trochu spadaného listí na dně, není proto třeba jezírko čistit dokonale, a určitě ne v sezóně ale na jaře a na podzim. Larvy lze odlovit i hustou síťkou, je však třeba blížit se k nim opatrně a lovit rychle, stín je vyleká a ihned rychlým mrskavým pohybem zmizí v hloubce. Jsou pochoutkou i pro mnohé akvarijní rybky.

Vlaštovka dokrmuje odrostlé mláděVlaštovka dokrmuje odrostlé mláděAutor: Shutterstock.com / Menno Schaefer

Pokud se komáři vylíhnou, ale ve vašem stavení hnízdí vlaštovky a jiřičky, spoustu jich rychle odloví. Mláďata, která už opustila hnízdo, se učí letecké akrobacii a loveckému umu rodičů, zatímco ti je ještě dokrmují. Večer a v noci pak štafetu přebírají netopýři – i těm můžete pomoci vyvěšením speciálních budek. Kolonie s mláďaty může sídlit i na půdě.

Prevence

Pokud ještě před komáří sezónou opatříte otevřené nádrže na dešťovku dobře těsnící hustou síťkou, bude do nich moci téci voda, ale komáři přístup mít nebudou. Síťka je zároveň prevencí proti utonutí neopatrných ptáků (zvláště nezkušených mláďat) – pokud hladinu nekryje, položte na ní kousek polystyrenu jako záchranný vor.