Před odjezdem na dovolenou rostlin pořádně zalijte a odneste je z míst, kde jsou vystaveny přímému slunci, zamezíte tak nadměrnému odpařování. Neukládejte květináče do vany nebo kbelíku s vodou, přemokření substrátu a hnití kořenového systému zahubí rostliny spolehlivěji než sucho. Pravidelnou zálivku pak zajistěte jedním z následujících postupů.

Závlahové systémy vás zbaví starostí

Během delší dovolené by pokojové květiny měly mít pravidelnou závlahu. Jednou z možností je investice do kapkového zavlažovacího systému, které přesně odměří množství zálivky a řídí i její četnost. Vyplatí se hlavně pro ty, kteří jsou často na cestách nebo mají doma vzácnější druhy rostlin náročné na pravidelnou péči. Zavodňovací systém pro asi 30 rostlin stojí kolem 3000 korun a vy už nemusíte nikdy přemítat, kdo se o vaše kytičky postará. Dlouhodobým řešením je také pořízení samozavlažovacích nádob. Poskytují rostlinám pravidelný přísun vláhy i živin a před odjezdem stačí jenom zkontrolovat stav hladiny v zásobní nádobě. Pořizovací cena samozavlažovacích nádob je asi 3x vyšší než u běžných květináčů, za obyčejný truhlík zaplatíte stovku, designový květináč vás bude stát stokorun několik.

Samozavlažování pomocí textilií

Stálý přísun vody zajistíme rostlinám i jinými způsoby. Zavlažovací textilie využívá jednoduchého principu vzlínání vody ze zásobníku k rostlinám. Stačí na ní postavit květníky a druhý konec dát do nádoby s vodou, například do dřezu nebo truhlíku. Za textilii zaplatíte 150 korun a lze ji využívat opakovaně.

Podobně jako zavlažovací textilie funguje i lněný knot. Pomocí něj si doma snadno zkonstruujete provizorní samozavlažovací květináč. Umístěte knot do nádoby s vodou ve vyvýšené pozici a zaveďte konec do zeminy v květináči nebo přímo ke kořenovému systému. Je-li rostlina větší piják, zvyšte prostě počet knotů a nezapomeňte na velkou zásobní nádobu s vodou. Knoty se kupují na délku, jeden metr zavlažovacího knotu stojí 10 korun.

Po kapkách

V malém množství dávkují tekutinu i zavlažovače ve tvaru skleněných koulí. Jednoduše je naplníte vodou a zapíchnete do zeminy, rostliny si postupně berou vláhu podle potřeby. Koule se dají sehnat od 50 korun výš v různých velikostech, tvarech a barvách a jsou tak vlastně funkční dekorací. Méně elegantně, za to však levněji, lze zavlažovač vyrobit z obyčejné PET lahve. Pomocí vrtačky proděravíte víčka a lahev naplníte vodou. Pak už jí stačí jen zapíchnout hrdlem do substrátu a fyzikální zákonitosti vykonají své. Zvolte raději lahev menších rozměrů a dobře ji zajistěte, aby se nevyvrátila a nepřekotila celý květináč.

Barevné kuličky i dětské plenky

Pracnější, ale trvalé řešení je zvýšení vstřebávacích vlastností substrátu. Docílíte tak třeba pomocí vodních perel. Tyto gelové kuličky (perličky) se vyrábí v různých barvách a dokáží nasát velké množství tekutiny, kterou pak postupně uvolňují. Využívají se nejvíce jako netradiční zdroj vláhy pro řezané květiny, krásně se totiž vyjímají ve skleněných vázách. Přesaďte pokojovky do substrátu obsahující vodní perly a vaše kytičky jsou připraveny na období sucha už dlouho před dovolenou. Těsně před odjezdem rostliny zavodněte, vodu lijte tak dlouho, dokud se bude vsakovat. Gelové kuličky vodu zadrží až na 30 dní, záleží na tom, kde máte rostliny umístěné.

K podobnému účelu můžete využít také hydrogel, který se prodává ve formě prášku či krystalků. Jde o síťovaný organický polymer uhličitanu draselného (potaš), který má schopností ukládat vodu a rostlinné živiny. Při vysychání půdy rostlinám vlhkost a živiny znovu dodává, takto může fungovat 7-9 let. Obdobně poslouží i náplň dětských plenek, které obsahují také vysoko absorpční gely. Jednoduše je rozpárejte, vyjměte náplň a přimíchejte do zeminy.

Zatím co vy si užíváte slunce a pohody, nenechte své rostliny strádat a žíznit, ať se s nimi po návratu ve zdraví shledáte.