Předčasné probouzení netopýrů

Velké změny teplot v posledních dnech (ať už mrazy nebo oteplení) vedou k probouzení zimujících netopýrů. Zejména těch, které využívají k zimování pouze různé štěrbiny, kde teplota narozdíl od podzemí rovněž hodně kolísá. Probuzený netopýr hledá vhodnější úkryt, kde mu nehrozí umrznutí. Sice se dokáže zahřát a dokonce létat i v mrazu, to ho ale stojí mnoho sil a spotřebuje při tom velkou část svých tukových zásob.

S netopýry zacházejte v rukavičkách

Hledáním lepšího úkrytu se netopýr může zcela vysílit a pak ho najdete ležet někde na chodníku před domem. Občas se zase stává, že při hledání zabloudí i do obytných prostor domů a vy jej najdete třeba na okně v zácloně. Jak v takovém případě postupovat? Pokuste se netopýra šetrně odchytit. Nikdy na něj však nesahejte holou rukou, mohl by v sebeobraně kousnout - vezměte si rukavici nebo nějaký hadr a opatrně ho do něj naberte. Poté ho dejte nejlépe do papírové krabice s dýchacími otvory. Do krabice vložte kousek zmuchlaného hadru, který netopýr využije jako úkryt a malou mističku s vodou - např. víčko od lahve. Víko dobře zavřete a nechte krabici spíš v chladnějším prostoru. Zvlášť nevhodné je umístění v blízkosti topení.

S další péčí pomohou odborníci

Co nejdříve se pokuste kontaktovat nejbližší záchrannou stanici, odkud by si pro netopýra měli přijet, prohlédnout ho a poskytnout mu potřebnou péči. Seznam stanic včetně území působnosti najdete na webu www.zvirevnouzi.cz

S využitím podkladů webu www.sousednetopyr.cz