V předchozím článku jsme vám představili pět méně tradičních letniček pro balkony a terasy: tořivku, bakopu, vějířovku, vitálii a tařicovku. Tentokrát vás seznámíme se čtveřicí málo známých, ale velmi zajímavých rostlin: diamantovým závojem, dmulorety, angeloniemi a izotomou. V závěru článku najdete rady na jakou vzdálenost rostliny do nádob vysazovat, aby co nejvíce vynikla jejich krása.

Diamantový závoj

Do sesazovaných truhlíků se skvěle hodí pryšec třezalkovitý známý také jako diamantový závoj (Chamaesyce hypericifolia syn. Euphorbia hypericifolia). Rostlina se dobře rozvětvuje, bujně roste, nemusíme ji zaštipovat a výborně snáší slunce a teplo. Drobné bílé kvítky na pozadí větších svěže zelených listů jsou ideální pro sesazované kompozice například s petúniemi, lobelkami nebo s milion bells. Pozor si musí dávat alergické osoby, jelikož se jedná o pryšec, roní při poranění mléko, které může způsobit podráždění pokožky.

Izotoma zvonkovitá neboli hvězdicovka

Izotoma zvonkovitá (Laurentia axillaris, syn. Isotoma axillaris) roste převisle a její výhony dosahují až 30 cm. Je ideální rostlinou pro pěstování v závěsných koších, neboť v květináčích na zemi ji často napadají slimáci. Hodí se pro sesazení se sanvitálkami, lobulárií nebo floxem. Kromě modrých květů může rozkvétat i růžově nebo bíle. Nesnáší přemokření a vyžaduje slunné stanoviště. Pro její pěstování je vhodný substrát pro balkonové rostliny.

Dmuloret vrásčitý aneb pantoflíček

Pantoflíčky (Calceolaria integrifolia) přinášejí do truhlíků nezvyklé tvary. Nejčastěji žluté květy těchto rostlin vyrůstají v hroznovitých květenstvích a doslova vypadají jako nafouknuté mini bačkůrky. Odkvetlé květy se vyplatí průběžně odstraňovat, aby keříkovité rostliny vypadaly co nejdéle svěže a půvabně. Vyžadují pravidelnou zálivku s mírným přihnojováním. Ideálním umístěním jsou pro ně závětrná stanoviště. Původní rostliny pocházejí z horských oblast jižní Ameriky a od počátku 19. až poloviny 20. století patřily k nejpěstovanějším okrasným rostlinám. Dmuloret si můžeme namnožit pomocí řízků anebo si uschovat vyzrálá semena pro výsev v dalším roce. Hodí se do společných výsadeb s vějířovkami, lobelkami a minipetúniemi.

Angelonie

Toužíte po příjemně vonících květinách na balkoně či terase? Vsaďte na angelonie. Díky jejich vůni přilákáte i mnoho motýlů. Květy angelonií (Angelonia gardnerii) svým tvarem připomínají květy hledíků. Mohou být růžové, bílé, fialové nebo barevné. Jsou seskládány do hroznů. Rostliny vyžadují rašelinový substrát a mají pomerně velké nároky na živiny.

Kolik rostlin potřebujeme do truhlíku?

  • Popínavé rostliny vysazujeme 3 do jednoho květináče či nádoby o průměru 30 cm.
  • Bujně rostoucí surfinie vysazujeme do truhlíku na vzdálenost 20 cm.
  • V květináči o průměru pouhých 12 cm by měla být maximálně jedna velká rostlina.
  • Do 40 cm dlouhého samozavlažovacího truhlíku je možné umístit ve dvou řadách až 10 převislých muškátů. Se zálivkou rovnou přihnojujte.
  • Do 60 cm dlouhého samozavlažovacího truhlíku se vejde 6 rostlin surfinií nebo petúnií, které mají bujný kořenový systém. Opět záleží více na hnojení než na zemině. Do obyčejného truhlíku postačí 3 rostliny, které se tak nebudou utlačovat.