Rostlinku znáte především ze slavnostních květinových vazeb, díky záplavě drobounkých květů se do nich skvěle hodí. Nevěstin závoj (Gypsophila) ale rozhodně nemusí být jen součástí kytic a kdejaké výzdoby. Skvěle doplní zahradu, balkonový truhlík nebo květináč na parapetu. Tak nenáročná rostlinka to je.

Jak ho pěstovat

Jak se dá rostlinka s něžnými kvítky pěstovat? Na to se můžete podívat ve videu:

Zdroj: Youtube

Není potřeba mít spoustu místa na zahradě. Klidně si nevěstin závoj můžete hýčkat i doma v květináči. Jediné, co musíte udělat, je rozhodnout se, kde jej chcete mít.

Doma, nebo venku

Šater je velmi nenáročná bylina. Podle toho, zda si jeho krásy chcete užívat v interiéru, nebo na zahradě, je dobré volit odrůdu. Těch má šater hned několik. Rozdíl je pak ve výšce a košatosti rostlinek a také v záplavě květů. Nižší, převislé a plazivé jsou vhodné ven. Skvěle jimi ozdobíte skalky a kamenné zídky. Vyšší exempláře můžete zase umístit do květináčů s propustným substrátem a pravidelnou zálivkou.

Co na zahradě potřebuje?

Chcete-li si závojem vyzdobit zahradu, hledejte pro něj spíše slunné místo v závětří. Má rád propustnou půdu, nepohrdne ale ani kamenitou zahradní zásaditou půdou. Šater latnatý miluje pravidelnou zálivku. Odrůdy nižší vhodné na skalky pravidelný přísun vody tolik nevyžadují. Jakmile se přiblíží chladnější měsíce, je dobré zálivku velmi zredukovat, přemokření v zimě šateru nesvědčí.

Kdy nevěstin závoj sušit?

Pokud si chcete drobnokvětou něhu usušit, je dobré větvičky odstřihávat ještě dříve, než zcela rozkvetou. Možná vás napadlo jej sušit vzhůru nohama, ale u šateru se postupuje jinak. Připravte si vázu s úzkým hrdlem, aby v ní větvičky závoje stály hezky vzpřímeně. Do vázičky nalijte jen malé množství vody, zhruba dva centimetry. Šater bude zasychat zpomaleně, takže si květy udrží krásný tvar a vzhled.

Šater jako bylinka

Nevěstin závoj nepatří zrovna mezi typické bylinky, i když v minulosti byl bylinkáři pro pár svých účinků velmi ceněn. Vhodně upravená rostlinka se využívala jako laxativum, tudíž ulevovala při zácpě a ovlivňovala tak zažívání. Dokonce se traduje, že má spermicidní účinky, takže byla využívána i proti nechtěnému početí. V neposlední řadě má mít také hojivé a regenerační účinky na pokožku.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, abecedazahrady.dama.cz, www.bylinkovo.cz