Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, která se snadno pěstuje nejen na zahradě, ale i v truhlících na balkónech či terasách. Pokud se chcete dočkat bohaté úrody, je samozřejmě nutné rostlinám zajistit odpovídající podmínky, ale stejně tak vhodné sousedy.

Některé rostliny totiž rajčatům nesvědčí a mohou jim dokonce ublížit. O které se jedná konkrétně?

Jak se starat o rajčata 2 měsíce po výsadbě? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Zahrada ve městě:

Zdroj: Youtube

Jaká jsou rizika

Faktem je, že jsou rajčata poměrně náročná na živiny. Proto je důležité vedle nich pěstovat rostliny, které je v tomto ohledu neohrozí.

Problémem jsou i rostliny, které vylučují většinou prostřednictvím kořenů látky, které rajčatům zpomalují růst, anebo trpí na stejné choroby a přitahují podobné škůdce. Které rostliny tedy rajčatům v žádném případě nesvědčí?

Brambory

Brambory mají nejen stejné nároky na pěstování jako rajčata, ale také jsou obě plodiny náchylné na stejný druh plísně, tzv. plíseň bramborovou, která vám může zničit s přehledem i celou úrodu. Podobným rizikem je i hnědá hniloba. 

Lilek

Rajčatům neprospívá ani blízkost lilku, který je náchylný k rané plísni. Jedná se o nebezpečné houbové onemocnění, které způsobuje kruhové skvrny na listech, pak stoncích, a nakonec celou rostlinu zničí.

Kopr

Zelený a voňavý kopr je rajčatům nebezpečný v době svého dozrávání. V tuto dobu totiž začne ze svého kořenového systému chemikálie, které značně zpomalují růst rajčat, a to hlavně pokud jsou v období počínajícího květu.

Košťálová zelenina

V blízkosti rajčat nikdy nepěstujte ani žádné druhy košťálové zeleniny. Vzájemně si totiž konkurují, pokud se jedná o stejné živiny. A vítězem je v tomto boji například zelí, kapusta, brokolice nebo i kedlubna.

Kukuřice

Pokud se řadíte k pěstitelům kukuřice, i tu umístěte pokaždé daleko od rajčat. Jejich těsná blízkost může být příjemným útočištěm zavíječe kukuřičného, kterého se poměrně těžce zbavuje.

Související články

Zdroje: www.southernliving.com, www.ruralsprout.com, www.fajntip.cz