Co je neviditelný obrubník?

Je to perfektní vychytávka, která může mít řadu podob a oddělí vaše záhony od trávníku nebo cestiček. Je to neviditelný předěl, který zabrání trávníku nebo dalším rostlinám k šíření se za něj. Není ale vidět, nepředstavuje dvaceticentimetrový schodek, který musíte zdolávat a nemusíte proto ani shánět materiál, který by se hodil do zahrady a neurážel by vaše estetické cítění.

Jak může vypadat instalace neviditelného obrubníku vám ukáže také autor tohoto příspěvku z kanálu Daniel Zdvořan, které najdete na YouTube. Autor zde zdokumentoval práci s neviditelným obrubníkem, kterým zapravil záhon.

Zdroj: Youtube

Čím jsou neviditelné obrubníky zajímavé?

Výhodou neviditelného obrubníku není jen to, že není vidět, ale také fakt, že je často uzpůsoben k jednoduchému tvarování. Díky ohebnosti či možnosti nástřihu jednotlivých spojů, případně obrubníku tvořeného z krátkých destiček, je možné vytvarovat krásně oblé zarovnání trávníku, záhonů či cest a ty jsou nejen elegantní, ale také perfektně oblé samy od sebe. Takový obrubník zajišťuje hladký přechod mezi různě osázenými či jinak využitými plochami, zahrada stále vypadá přirozeně, ale upraveně.

I když tyto obrubníky částečně brání prorůstání trávy, rostlin a plevelů, na druhou stranu tato ochrana není stoprocentní a pokud rostliny prorůstají do hloubky, krátký obrubník je nemůže zastavit.

Neviditelné obrubníky jsou nejčastěji plastové, ale mohou být i kovové nebo z gumy. Tyto obrubníky nevyžadují údržbu a nehrozí ani jejich devastace, pokud přímo na obrubník nebudete šlapat. V případě, že je nějaké místo vystavené častému pohybu lidí na zahradě, položte v tomto místě obrubník ještě o něco hlouběji, aby netrpěl.

Důležitý je materiál, cena i instalace

Než se vrhnete na plánování použití takového obrubníku, zjistěte si možnosti a aktuální nabídku nejen cen, ale také provedení. Neviditelné obrubníky se mohou lišit především způsobem instalace.

Tyto nejčastěji plastové lemy vyžadují větší zásah do zahrady, kdy budete muset znovu vytvořit a mělce podkopat stávající kraje, abyste zde instalovali tuto ohebnou lištu v průřezu ve tvaru L, kterou z kratších kusů spojíte zámečky na začátku a konci každého kusu. Vynaložená práce určitě stojí za to, ale může to být docela fyzicky náročné.

Některé tyto dlouhé lišty obrubníku mohou navíc skrývat i rozvod zavlažovacích hadic. Což je také nesmírně praktické řešení položení závlahy a jejího ukotvení.

Jiné neviditelné obrubníky jsou tvořeny kratšími kusy lemu s průřezem ve tvaru I, které jen zatlučete do půdy. Zdá se to být sice mnohem jednodušší způsob, na druhou stranu tvarujete takový obrubník opět vlastníma rukama a křivky nejsou tak perfektní, jak při použití dlouhých ohebných obrubníků.

Související články

Zdroje: realhomes.com, familyhandyman.com