Batolka prorostlá (Claytonia perfoliata)

Zdroj: Youtube

Říká se jí též zimní portulák a v Severní Americe, odkud batolka pochází, také indiánský nebo také zlatokopecký salát. Rychle totiž osidluje odkrytou půdu, což platilo i pro zemi rozrytou při hledání zlata. Díky této pionýrské rostlině zlatokopové netrpěli na kurděje – na vitamín C i další prospěšné látky je totiž velmi bohatá. Zároveň je chutná, její jemné listy jsou výtečné do salátu, zvláště dokud jsou mladé.

Pěstuje se podobně jako salát, přičemž výhonky můžete seřezávat a rostlina znovu obrazí. Vysévejte ji od července do září. Semena zasypejte jen velmi tenkou vrstvou vyzrálého, prosátého kompostu. Jako u všech výsevů ji mírně přitlačte, aby měla semena těsný kontakt s půdou, a zavlažte. Za mírnější zimy nebo ve skleníku či fóliovníku batolka nabídne sklizeň i v průběhu zimy. Pokud přežije do jara, objeví se na ní drobná bílá kvítka – kvetoucí výhonky jsou chutné i půvabné. Jestliže necháte rostliny přezimovat, vhodný je spon kolem 15 cm. Pro podzimní sklizeň mladých listů postačí i vzdálenost 5 až 10 cm mezi jednotlivými rostlinami.

Lahůdkový fenykl (Foeniculum vulgare var. Dulce)

Tato varieta fenyklu se nepěstuje pro sklizeň semen, ale pro křehké a aromatické bulvy složené ze ztlustlých listů. Setí v červenci je ideální, neboť rostliny díky krátícím se dnům nevybíhají do květu.

Sejte do sponu kolem 10 cm, rostoucí semenáčky vyjednoťte na vzdálenost 30 až 40 cm. V době, kdy jsou bulvy velké jako vejce, je můžete opatrně přihrnout zeminou, aby byly bělejší a křehčí. Sklízejte včas, když dosáhnou velikosti kolem 10 cm. Později už budou tužší a méně šťavnaté. Svrchní listy, stejně jako řapíky a jemné lístky, můžete využít do polévky, které dodají chuť i vůni. Vnitřní dužnaté listy jsou chutné i syrové, šetrná tepelná úprava však zjemní výrazné aroma a podpoří sladkou chuť. Můžete je dusit, restovat i zapékat.

Čekanka štěrbák (Cichorium endivia)

Štěrbák čili eskariol má listy bohaté nejen na vitaminy a minerály, ale také na blahodárné hořčiny. Oblíbený je dekorativní, kadeřavý štěrbák, řidčeji pěstovaný je batávský štěrbák, jehož rovné listy mají drsnější chuť, avšak srdéčko je velmi lahodné. Červencové výsevy jsou ideální, rostliny stihnou včas dorůst, přitom ale díky zkracujícím se dnům nevybíhají do květu.

Odrůdy menšího vzrůstu můžete pěstovat ve sponu kolem 20 cm, větší kolem 30 až 40 cm. Štěrbák snese teploty až -10 °C, proto ho lze sklízet na podzim i v zimě, chuť může být po přejití mrazíkem dokonce lahodnější. Pokud hlávku či růžici seříznete přibližně 3 cm nad zemí, obrazí novými listy. Pokud si přejete jemnější chuť, můžete štěrbák týden až tři před sklizní zakrýt květináčem. Výtečný je syrový i lehce podušený.

Tip

Všechny zmíněné druhy budou dobře prospívat v půdě kypré, výživné, ale zároveň propustné. Potěšíte je kompostem, mulčování bývá vhodnější než okopávání.

Související články

Zdroj: časopis Receptář