Posezení u ohně a osvětlení vám zpříjemní dny na zahradě i v období babího léta.
Zdroj: bbernard / Shutterstock

Chytrá inspirace pro vás: Co s hluchými a nevyužitými místy na zahradě?

Zdá se vám, že máte na zahradě místa, která si zaslouží pozornost, ale potřebujete špetku inspirace? Zahrada nejsou jen záhony a chodníčky. Využijte příležitosti a vytvořte si zákoutí pěkná na pohled i skvělá k relaxaci.

Zdroje: www.goodhousekeeping.comsixtyandme.com

I zahrada zaslouží zkrášlení

Podle mého názoru nejsou hluchá místa. To jsou naopak zákoutí křičící po využití k odpočinku nebo ke zkrášlení. Nemluvím o pentličkách a trpaslících. Samozřejmě styl a provedení je zcela na vás. Inspirujte se a vytvořte si na zahradě něco pěkného pro zpříjemnění pobytu venku.

Nebojte se různých úrovní zahrady

Máte svah? Můžete jej zanechat a zpevnit vhodným materiálem. Osadit a dívat se, jak se vám půda z horních vrstev při každém větším dešti zplavuje dolů. Co takhle zídku? Zpevněte si terén kamennou zídkou. Výběr i barevnost kamene je jen na vás, i způsob poskládání a pojivo mohou být různé. Svah se zpevní a můžete jej nahoře pěkně vyrovnat. Vlastně vznikne nový prostor. I zídku můžete osadit rozchodníky nebo netřesky, aby ožila. Nebojte se členění zahrady a užijte si zákoutí a nových průhledů přes zeleň.

Zahradní zídky pomohou terénu a zároveň se stanou zajímavým prvkem v zahradě. Zahradní zídky pomohou terénu a zároveň se stanou zajímavým prvkem v zahradě. Zdroj: Jorge Salcedo / Shutterstock

Nevyužitá místečka mezi zelení oživte vodními prvky

Vodní prvky jsou v českých zahradách často opomíjeny. Samozřejmě záleží na stylu zahrady. Ale i v rurálních exteriérech se hodí mít pěkné nádoby na vodu. Přitahují ptáky a hmyz a přispívají ke vhodnému mikroklima v zahradě. Modernější pojetí snese i zurčící nebo probublávající nádoby s vodou, přetékající kaskády nebo solární fontánky pro ptáčky stříkající proužky vody vysoko nad pítko. Pokud máte víc místa, můžete se odvázat a pořídit si jezírko nebo rybníček. To je už ale větší projekt.

Vodní prvek by v zahradě neměl chybět. Můžete vybírat mezi mnoha různými typy. Vodní prvek by v zahradě neměl chybět. Můžete vybírat mezi mnoha různými typy. Zdroj: aon168 / Shutterstock

Oheň promění nevyužitý kout jako nic jiného

Ohniště není jen ke grilování a opékání. Je to i místo setkání rodiny a přátel. Na konci léta a na podzim ještě rádi využijete žhnoucího místa k posezení. Navíc není třeba budovat rozložitá ohniště nebo krby. I v široké kovové míse může rozdělat oheň. Mísy se jednoduše udržují a dají se přemisťovat. Jednoduše je na zimu uložíte do garáže nebo zahradního domku.

Zahrada není jen záhon

Nejjednodušším ozvláštněním koutů a nezajímavých ploch je pěstování jakékoli zeleně v květináčích. Kombinacemi různých velikostí a tvarů docílíte krásných zátiší, které rozbijí unylou plochu. Nevyhovuje vám kovová mísa, kterou jste používali jako ohniště, osaďte i tu. Pokud použijete netypické nádoby, pamatujte na odtok vody. Bude potřeba vrtat nebo jinak vytvořit dírku, kterou přebytečná zálivka odteče.

Kombinujte květináče různých barev i velikostí. Kombinujte květináče různých barev i velikostí. Zdroj: Steve Cymro / Shutterstock

Místo mezi stromy, u plotů či zídek

Takové místečko je ideální pro lavičky, hamaky nebo houpačky. A nejen pro děti! Posezení i pohoupání mají rádi všichni. Využijte takových míst, odkud je krásný výhled do zahrady nebo i mimo ni. Houpačky mohou být také součástí většího posezení nebo jimi naopak vytvoříte soukromá zákoutí, kde si odpočinete a třeba najdete čas i na knihu.

Využijte místo v zahradě pro závěsnou síť, lavičku nebo houpačku. Využijte místo v zahradě pro závěsnou síť, lavičku nebo houpačku. Zdroj: MJTH / Shutterstock

Udělejte si zahradní oslavu každý den

Nebojte se do zahrady umístit i solitéry z keramiky, dřevořezby nebo závěsné ozdoby. Osvětlením vypilujte večerní atmosféru, abyste náležitě vychutnali pomalu přicházející babí léto.

Akční letáky