obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Než utrhneme zralé ovoce, aneb ovocné stromy v květu

Broskve, meruňky, třešně a další známé ovocné druhy svými květy zdobí zahrady právě v těchto dnech. Na jejich opylení závisí budoucí úroda.

Ne vždy vzniknou plody ze všech květů. Například u jabloní, meruněk, višní i některých dalších ovocných druhů se dále vyvíjí pouze nepatrné množství květů (6 až 10 %). Ostatní květy a semeníky v několika fázích předčasně opadají. Opad semeníků je způsoben hlavně špatným opylením a oplodněním. Největší opad (červnový) již malých plodů je zpravidla způsoben nedostatečnou výživou rostlin především dusíkem, příčinou může být i sucho. Příznivý vliv na snížení opadu tedy má přihnojení dusíkatými hnojivy před květem a případná závlaha stromů.

Třešně Třešně Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Třešně

Třešeň ptačí botanicky patří do čeledi růžovité (Rosaceae) rodu (Prunus L.) Třešně jsou většinou cizosprašné, přičemž některé odrůdy se mezi sebou neoplodňují (např. ’Granát’, ’Kordia’). V současnosti se hlavně v zahraničí, ale i u nás, objevují samosprašné odrůdy, avšak cizosprašné stále převládají. Při výsadbě proto pamatujeme na kombinaci odrůd, které současně kvetou a vzájemně se oplodňují. Pozdně kvetoucí třešně je možno vysazovat v kombinaci s raně kvetoucími višněmi.

Jabloň Jabloň Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jabloně

Jabloň botanicky patří do rodu Malus. Plodem je malvice s pětipouzdrým semeníkem, stopečnou a kališní jamkou. U nás pěstované odrůdy jabloní jsou cizosprašné, to znamená, že každá odrůda musí být opylena pylem jiné odrůdy. Předpokladem správného opylení je dobře klíčivý pyl, přibližně stejné období květu obou odrůd a dobré počasí v době květu, aby mohly létat včely. Na malé zahradě, kde se pěstuje více odrůd, většinou nebývají s opylením problémy.

Jahodník Jahodník Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jahodníky

Jahodník patří do čeledi růžovitých (Rosaceae), řádu růžokvětých. Na vzniku kulturních odrůd se podílelo více druhů. Mezi evropské druhy patří jahodník obecný (Fragaria vesca) a jeho stále plodící forma – jahodník měsíční (Fragaria semperflorens Duch.) a další. Jahodník velkoplodý byl vyšlechtěn v roce 1766 zahradníkem francouzského krále Ludvíka XV. Antoinem Duchesnem. Jahodník řadíme mezi vytrvalé rostliny, na stanovišti vydrží několik let. Pěstované odrůdy jahodníku jsou oboupohlavní a samosprašné, přesto je pro dobré opylení květů důležitá přítomnost včel.

Hrušeň Hrušeň Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hrušně

Hrušeň botanicky patří do řádu růžokvěté (Rosales). U nás pěstované odrůdy hrušní jsou cizosprašné, to znamená, že pro každoroční dobrou plodnost je nutné vysazovat vždy spolu vzájemně se opylující odrůdy, které kvetou ve stejnou dobu.

broskvoň broskvoň Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Broskvoně

Broskvoň obecná patří do čeledi růžovité (Rosaceae), rodu Prunus. Většina u nás pěstovaných odrůd pochází z tzv. íránské skupiny (broskvoně západní). Broskvoň je samosprašná, proto při jejím pěstování není nutná přítomnost jiného jedince. Broskvoně mají dva druhy květů – růžovité a zvonkovité.

Meruňka Meruňka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Meruňky

Meruňka obecná patří stejně jako broskvoň do čeledi růžovité (Rosaceae), rodu Prunus. Většina odrůd je samosprašná. Jsou známé však i cizosprašné odrůdy, u kterých je při pěstování nutná přítomnost jedince jiné odrůdy. Pro dobré opylování meruněk jsou nezbytné včely. Pokud nelétají, můžeme na malých zahrádkách květy opylovat štětečkem.

slivoň slivoň Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Slivoně

První odrůdy vznikly podle názoru odborníků samovolným křížením trnky s myrobalánem. Botanicky patří do řádu růžokvěté (Rosales), čeledi růžovité (Rosaceae) a rodu slivoň (Prunus). Pod název slivoně řadíme švestky, pološvestky, mirabelky, slívy a renklódy. U slivoní jsou z hlediska opylovacích poměrů odrůdy rozděleny na cizosprašné, částečně samosprašné nebo plně samosprašné. Cizosprašné odrůdy musíme vysazovat spolu s opylovači. U částečně samosprašných odrůd se přítomností opylovače výnos ovoce podstatně zvýší.

višeň višeň Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Višně

Višeň obecná patří do stejné čeledi i rodu jako třešeň. Z hlediska opylovacích poměrů dělíme višně na samosprašné, částečně samosprašné a cizosprašné. V současnosti se u nás i v zahraničí pěstují především samosprašné odrůdy.

Akční letáky