Nezapomeňte ani na kontrolu ovládacích prvků
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nezapomeňte na přípravu zimní techniky

Počasí posledních dnů napovídá, že zimní období, k němuž patří i bílá pokrývka, se blíží. Pokud tedy sněhová fréza nebo jiná technika je ve vašem vlastnictví, je na čase tyto stroje připravit k práci.

Příprava sněhové frézy nezabere více než půlhodinu, přesto se vyplatí ji nepodceňovat. Pokud přestane fungovat v přívalech sněhu fungovat, připraví nám řadu nepříjemných okamžiků. Nezbude nám, než litovat, že jsme údržbu neprovedli řádně.

Kryty dolů a výměna oleje

V dílně se u sněhové frézy nejprve zaměříme na stav pojezdu - demontujeme kryty skříně, kde jsou umístěny převody.

  • zkontrolujeme stav řemenů
  • prověříme chod napínacích kladek
  • důkladné prověříme třecí kola s pryžovou vrstvou. Při jeho poškození jej musíme vyměnit za nové. Musíme mít na paměti, že nesmíme řadit rychlosti při zhasnutém motoru, neboť právě tím pryž kola poškozujeme.

Detail pohonu frézy přes třecí disk Detail pohonu frézy přes třecí disk Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Poté se podíváme na motor, vyčistíme zapalovací svíčku, zkontrolujeme čistotu chlazení a nepoškozenost startovací šňůry. Pak nalijeme benzín a pokusíme se motor nastartovat. Po zahřátí ještě provedeme výměnu oleje za nový, teplý lépe vytéká z klikové skříně.

Pro frézy se nejlépe hodí plně syntetický olej, s označením, začínajícím 5W. Hustší oleje můžeme použít, motor ale bude pravděpodobně hůř startovat za nízkých teplot a také dojde ke zvýšení spotřeby paliva. Zapomenout bychom neměli ani na prověrku stavu pracovního šneku, jeho střižných kolíků a komory. Nakonec ještě nastartujeme a vyzkoušíme, zda-li vše funguje jak má.

Zahradní traktor taky umí zatočit se sněhem

Výkonnější modely čtyřkolových zahradních traktorů mohou mít v příslušenství jak sněhovou frézu, tak zametač nebo radlici. Pro práci v náročnějším terénu se pak doporučuje pořizovat modely s pohonem 4x4, případně alespoň se zesílenou základní převodovkou s mechanicky ovládanou uzávěrku nápravy.

Na zimu je dobré sečení z traktoru sejmout, řádně očistit, nabrousit nože, vyvážit, zakonzervovat a uložit na suché místo. Zimní příslušenství se montuje na přední závěs, také se osvědčilozadní nápravu stroje opatřit řetězy a do zadního závěsu přidat závaží, které zvyšuje přilnavost pneumatik ke kluzkému povrchu.

Nezapomeňte ani na kontrolu ovládacích prvků Nezapomeňte ani na kontrolu ovládacích prvků Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stavebnici přestavět

Stavebnicový stroj, uživateli zvaný skládačka, umí pracovat po celý rok s nejrůznějšími adaptéry. Pro celoroční využívání je velmi důležitá volba správného typu olejové náplně motoru. Ideální jsou polosyntetické oleje značené 10W, které dobře mažou nejen v horkém létě, ale i za nízkých teplot. Před zimou zkontrolujeme stav oleje, je-li hodně tmavý, znamená to, že absorboval hodně nečistot a je čas na jeho výměnu.

Stavebnice má výhodu v celoroční využitelnosti Stavebnice má výhodu v celoroční využitelnosti Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Také se přesvědčíme o stavu zimního příslušenství. Vpřípadě jakékoliv závady musíme vadné díly vyměnit za nové. U řemenových kultivátorů se přesvědčíme o stavu převodů, napínacích kladek a pohonů, tam, kde je pohon hřídelí, pak spoje namažeme vazelínou, aby odpojování a zapojování adaptérů šlo co nejvíce zlehka. Po provedení údržby se už můžeme těšit na sníh a jeho snadné odklízení.

Akční letáky