Už vás nebaví stále dokola bojovat s plevelem na zahradě, který odebírá pěstovaným rostlinám potřebnou vodu a živiny? Využijte chytrý trik s novinami. Jedná se o nenáročnou a efektivní metodu. Jak přesně postupovat?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Jak použít noviny proti plevelu? Podívejte se na YouTube video na kanálu Blackacre Conserancy:

Zdroj: Youtube

Staré noviny nevyhazujte

Pokud se chcete vyhnout otravnému manuálnímu vytrhávání plevele, které je fyzicky poměrně dost náročné, nevyhazujte doma staré noviny. Navíc tento způsob není stoprocentně účinný, když plevel nevytáhnete ze země i se všemi kořeny.

Velice snadno se opět nežádoucí rostliny uchytí a zanedlouho je máte na záhonech znovu. A martýrium ručního plení tak začíná stále dokola. S použitím novin se této nepříjemné dřině snadno vyhnete.

Jak to funguje?

Jedním z nejlepších způsobů, jak se lze zbavit plevele a zároveň udržet zahradu zdravou bez použití chemie, je použití starých novin jako mulče. Vrstva novinového papíru totiž postupně zabrání růstu nežádoucích rostlin.

Tím, že blokuje přístup světla a slunce, neprobíhá potřebná fotosyntéza, plevel postupně uhyne a nedojte ani k dalšímu klíčení jejich případných semen v půdě. Navíc dojde i ke zlepšení struktury zeminy.

Chytrý trik s novinami

Nejprve si připravte nashromážděné noviny, lze využít i letáky či reklamní brožury. Čím více starého papíru budete mít, tím lépe. Pak jej rozprostřete na povrch půdy kolem pěstovaných rostlin. Noviny by měly být položeny v několika vrstvách, aby se zabránilo růstu plevele.

Dodejte vlhkost

V dalším kroku je potřeba silnou vrstvu novin navlhčit vodou, díky tomu ji neodfoukne případný větřík. Noviny se časem rozloží a obohatí půdu o potřebné živiny. Později lze přidat i vrstvu organického materiálu jako je kompost, štěpka nebo sláma.

Tipy

Na počátku pěstitelské sezóny si dejte pozor, abyste novinami omylem nezakryli i rašící klíčky nových rostlinek, které jste na záhony vysázeli. Nejlépe vyčkejte, až pěstěné rostliny trochu povyrostou. Noviny si můžete potrhat nebo nastříhat na menší kusy, aby se vám s nimi lépe manipulovalo. Pokud je záhon vystavený silnému větru, noviny zatěžkejte kameny nebo cihlami.

Související články

Zdroje: www.plowzandmowz.com, www.agardenforthenhouse.com, www.ctidoma.cz