Invazivní rostliny často klamou svou krásou. Jejich květena rozjasní každou zahradhu, navíc jsou vybírány často i jako popínavky, u nichž je vyžadován rychlý růst a hlavně krycí schopnosti. Pojďte se podívat na ty nejznámnější:

Zdroj: Youtube

Pokud některé z nich máte na zahradě, zvažte, je přinejmenším nutné jejich růst usměrnit, ne-li je raději zlikvidovat.

1. Není hrušeň jako hrušeň

Hrušeň Calleryova (Pyrus calleryana) je v některých zemích hojně vysazovaným stromem, ovšem v posledních letech se o ní hovoří jak o jedné z nejinvazivnějších rostlin. Navíc její květy zrovna dvakrát nevoní.

2. Barvínku se nezbavíte

Květy barvínku menšího (Vinca minor) jsou sice půvabné. Jakmile ale zaujme svou pozici a bude se cítit na svém stanovišti dobře, rozroste se tak, že se jej jen tak nezbavíte.

3. Dřišťál Thunbergův

Dřišťál (Berberis vulgaris) k nám byl importován a rychle se u nás zabydlel. Dnes je považován za velmi invazivní druh. Jeho zralé plody se zpracovávají k výrobě džemů a marmelád. Ty nezralé však jsou velmi jedovaté.

4. Trochu jiná slunečnice

Slunečnici hlíznatou (Helianthus tuberosus) má i dnes na okrasné zahradě spousta pěstitelů. Málokdo z nich tuší, že její hlízy se čas od času objeví v obchodech pod názvem topinambury. Topinambury jsou ale velmi rozpínavé a jakmile se někde usídlí, je velmi těžké se jich zbavit.

5. Travina vás přeroste

Ozdobnice čínská (Miscanthus chinensis) sice na zahradě a zvlášť u jezírek vypadá náramně, ale počítejte s tím, že pro ostatní rostliny bude spíše pohromou.

6. Nebezpečná krása

Pořídit si ji, je velmi lákavé, kdo by netoužil po líbezných květinových závěsech. Jenže jakmile se vistárie (Wisteria) začne rozrůstat, nezastavíte ji. Navíc produkuje velmi jedovatá semena.

7. Podobný kolega

Podobně vypadá štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), kterého je také těžké se zbavit. Od vistárie se liší barevností květů, jsou hlavně žluté.

8. Řekněte jí ne!

Křídlatka japonská (Reynoutria) je jednou z vůbec nejagresivnějších rostlin a nechává kolem sebe jen spoušť.

9. Oblíbence se nezbavíte

Břečťan (Hedera helix) je jednou z nejznámějších popínavek, ale také jeden z nejinvazivnějších. Roste všude, kde má prostor. Nepotřebuje oporu, vždy si najde skulinu, plácek i volný kousek země, kterou bezpečně obroste a vy se ho nezbavíte.

10. Dokaže zbourat i dům

Škumpa (Rhus) je nebezpečná hlavně svými kořeny. Ty mohou narušit i statiku domu, pokud se k němu přiblíží.

11. Líbezná hrozba

Jakmile začíná sezóna medvědího česneku, přibývají i případy otrav. Medvědí bylinka je totiž často zaměňována s konvalinkou vonnou (Convallaria majalis), která je prudce jedovatá. Jenže listy bez dobře známých kvítků jsou medvědímu česneku velmi podobné.

12. Nenechte se zmást

Pestrobarevné kvítky libory měňavé (Lantana) jsou sice velkým lákadlem, ale raději si její pořízení dobře rozmyslete. Libora patří k nejinvazivnějším rostlinám světa.

13. Mátu jen do květináče

Přemýšlíte-li nad bylinkovým záhonem, mátě (Mentha) vymezte speciální místo, nebo raději speciální truhlík, odkud nebude mít možnost zabrat prostor ostatním bylinkám.

14. Lupina vytlačuje ostatní rostliny

Vlčí bob mnoholistý (Lupinus polyphyllus) je nádherná rostlina, ovšem v posledních letech se dostala do nemilosti. Z volné přírody i z okrasných záhonů vytlačuje různé druhy rostlin a na jejich úkor se rychle rozrůstá.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.thespruce.com, www.ceskestavby.cz