Máte svůj vlastní recept, který vám funguje? Nebo stále hledáte různé způsoby, jak se zbavit mšic? Včera bylo pozdě! I to si mnozí říkají při pohledu na napadenou zeleň.

Mšice totiž poškozují veškerou zeleň včetně doslova vypiplaných okurek, paprik a rajčat, které jsou tolik oblíbenou sezonní zeleninou pěstovanou u nás pouze v létě na zahradách, balkónech a také ve sklenících.

Jak připravit postřik na mšice, ale zároveň také úžasné hnojivo, vám napoví autorka tohoto příspěvku z YouTube kanálu Zahrada pro radost, na který se můžete podívat zde.

Zdroj: Youtube

Domácí postřiky proti mšicím na okurkách

Co funguje proti mšicím? Mezi domácími postřiky excelují nálevy z česneku a cibule, postřiky jíchami, nálevem z vratiče i čpavkem nebo postřik z rostlinného oleje.

Veškeré postřiky je vhodné aplikovat nejlépe ráno a za bězvětrného počasí. Aplikují se na celou rostlinu ze všech stran a nutné je poměrně časté opakování. Opětovná aplikace se doporučuje alespoň dvakrát týdně.

V rychlosti můžeme zopakovat i základní receptury:

  • Jícha z kopřiv, rajčatových listů či pelyňku se před použitím nejčastěji ředí vodou v poměru 1:10.
  • Cibulový či česnekový postřik se vyrábí vařením slupek, ale také rozmixováním paličky česneku nebo cibule v litru vody. Po několikahodinovém louhování přefiltrovanou tekutinou stříkejte rostliny.
  • Zhruba 30 g sušeného vratiče povařte v litru vody. Po vychladnutí filtrujte a tekutinu používejte jako postřik.
  • Do litru teplé vody přidejte 3 lžíce čpavku, protřepejte a okamžitě použijte.
  • Postřik z řepkového oleje připravíte z 1 dl oleje a 9 dl vody, do kterých je třeba přidat zhruba 4 kapky saponátu. Někdo navíc také přidává kypřicí prášek. Vše dobře proštěrchejte a používejte k postřiku.

Na mšice zkuste bio postřiky i parazitický hmyz

Do postřiků se přidávají také různé esenciální oleje, které odpuzují škůdce, případně existují další bio prostředky, které obsahují přírodní insekticidy, jako například neem olej ze stromu Azadirachta indica. Velmi zajímavou alternativou, která se hodí například pro použití v uzavřených prostorách skleníku, ale samozřejmě ji lze použít i venku na zahradě jsou prostředky využívající parazitických druhů hmyzu a predátorů.

Známou věcí je, že mšice požírají slunéčka sedmitečná. Dále vám s bojem proti mšicím může pomoci parazitická vosička a Aphidius colemani, případně dravá bejlomorka Aphidoteled aphidinyza, či Orius laevigatus které se všechny také se živí mšicemi.

Během výskytu mšic a jejich likvidace je také vhodné pamatovat na to, že mšice na stromy roznášejí a brání je mravenci. Hodí se proto na stromy umístit nejen žluté lepové desky proti hmyzu, ale také kmen ovázat lepovou folií nebo gázou a nastražit lep okolo celého kmene.

Související články

Zdroje: gardendesign.com, ceskestavby.cz