srnka
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ochrana stromků před okusem zvěří

Mladé stromky a keře je třeba včas chránit před mlsnými srnkami a zajíci – nebezpečí jim hrozí na podzim, v zimě i na jaře. Zvěř okouše lýko, dřeviny uschnou a celá práce i investice přijde vniveč. Na ochranu se vyplatí myslet už při výsadbě.

Srnky a srnci, a někdy dokonce i jeleni a laně,  často přicházejí bez ostychu až mezi domy, aby si pochutnaly na lýku, čímž mladý stromek či keř zahubí. Zrovna tak zajíci. I kdyby měli plné krmelce, čerstvé lýko je pro ně zkrátka neodolatelně lákavé. Jediné, co pomůže, je dobře a včas své stromky a keře ochránit. Materiálů je široký výběr, instalace nikterak složitá. Důkladná prevence se rozhodně vyplatí!

ochrana stromků před okusem ochrana stromků před okusem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Plot, pletivo a zábal kmínku

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pozor na sněhovou pokrývku, která někdy zvěř udrží na povrchu a umožní jí dosáhnout výše než 1,5m.  Při oplocení zahrady či stromků je třeba se sněhem počítat a výšku ochrany přizpůsobit a případně širším prstencem chránit i mladou korunku.

Plot kolem zahrady musí být nejméně 1,5 m vysoký. Alternativou je chránit jednotlivé mladé stromky a keře.

Kmínky spolehlivě ochrání:

  • kvalitní drátěné pozinkované pletivo
  • speciální perforované prstence z umělé hmoty
  • ochrana z latěk, rákosu či pouhého kartonového papíru.

Dříve používané obaly ze slámy sice dřevo chrání i proti změnám teplot (především na jaře), ale pokud bojujete s přemnoženými škůdci ovocných stromů, nejsou příliš vhodné – slouží jim jako útočiště.

Zábrana proti podhrabání

Zajíci se zase rádi pod zábranou podhrabávají – jistější je proto zapustit ochranu i do země, alespoň do hloubky 30cm.

  • Nejsnáze to provedete již při samém sázení stromku, kdy se ochrana umístí při vnějších okrajích jámy a zasype spolu s kořeny.
  • Až stromek zesílí a povyroste, bude ale třeba tuto bariéru včas vytáhnout. Je také možné použít materiály, které se časem samy rozloží (rákos, tenké dřevěné laťky a podobně).

srnka srnka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Srnky a zajíci mají výtečný čich

Lesní zvěř už z dálky láká vůně jablek a dalšího ovoce, vyhozeného na kompost. Pokud srnky a zajíce nechcete zbytečně přilákat na svou zahradu, můžete jim ještě jedlé plody donést raději dále do lesa, a zbytek zahrabat. Ostatně napadená jablka by se neměla na povrchu kompostu nechávat volně, aby se z nich nešířily spory plísní.  

Repelenty proti zvěři

Existují i repeletní přípravky odpuzující zvěř, kterými se kmínky natírají. Ale mechanická obrana je bezpečnějším řešením, na běžných zahradách snadným a levnějším.

 

 

Akční letáky