Staré známé větrolamy

Větrolamy nejsou nic nového. Naopak bývají velmi staré a v naší krajině se od nich vlastně upouští. Kolik nových alejí bylo vysazeno ve vašem okolí? Aleje kolem komunikací stárnou a řídnou a na místo chybějících stromů se většinou nové nevysazují. Stromy stojící blízko u cesty se často stávají překážkou řidičům, kteří nezvládnou vůz či motorku a takový střet často končí i fatálně. Funkční a vítané větrolamy se dnes vidí jen v okolí fotbalových a dalších hřišť. Jen se rozhlédněte po svém okolí. Větrolam z do nebe sahajících topolů uvidíte u každého většího hřiště, ale málokde jinde.

Větrolam ochrání zahradu či posezení

Větrolamy mohou výrazně ovlivnit proudění větru na zahradě a výsadbou stromů a keřů. Každá zahrada má svá specifika a jen vy víte nejlépe, odkud nejvíc „táhne" a kde vám vítr vždycky počechrá kučery. Nejběžnějším problémem bývá nepříjemný vítr protahující přes posezení či pergolu. Větrolam můžete teď na podzim vysadit a pomocí stromů i keřů tak ochránit konkrétní místa, tak abyste si zahradu skutečně užili i za větrného počasí.

Jaká zeleň ochrání zahradu nejlépe

Výsadba má také svá negativa. Těmi mohou být malý prostor na zahradě či zastínění, které není vždy vítané. Zvažte proto dobře, jaké druhy zeleně se do místa hodí a zda je možné osadit prostor vysokými stromy i menšími keři, jejichž kombinací můžete vytvořit skutečně dobře fungující ochranu před větrem. Pamatujte také na to, že je dobré kombinovat i opadavé a stálezelené druhy, tak aby byla zahrada alespoň částečně chráněna i během vegetačního klidu.

Nepropustné větrolamy fungují, ale nejsou vždy ideální

Mohlo by se zdát, že řešením může být i zeď nebo velmi hustý živý plot. Takovému větrolamu se říká nepropustný a ačkoli se zdá být logickým řešením, není nejvhodnější. Proč? Nepropustnost zapříčiní tzv. obtékání větrů, takže je zpomalí jen na krátkou vzdálenost. Na závětrné straně bude hodně teplo, což dává živnou půdu množení houbových onemocnění, která jsou na zahradě běžná. Další nevýhodou je také zadržování navátin, ať už jde o listí nebo později v zimě o sníh. I nepropustný větrolam má své místo na zahradě, ale není vždy nejideálnějším řešením.

Ochranu před větrem poskytnou polopropustné větrolamy

Naopak polopropustné větrolamy, které nejsou tak husté, pomohou vítr zpomalit na větší vzdálenost. Pokud vysadíte vyšší stromy s bohatou korunou a i nižší keře, vytvoříte pěkný větrolam, jež pomůže proud vzduchu rozbít. V závětří nevzniká příliš horké mikroklima, nicméně propustný větrolam nezablokuje vítr stoprocentně.

Propustné větrolamy neochrání

Propustné větrolamy sestávají z velmi vysokých stromů bez použití menších keřů. Tyto dávají smysl v krajině, ale pro použití na zahradě jsou nevhodné.

Nejčastěji používaná zeleň pro polopropustné větrolamy

Větrolamy lze v podstatě vysazovat z jakýchkoli typů zeleně včetně ovocných stromů. Nejideálnějšími pro polopropustné větrolamy jsou jeřáby, mišpule, hloh či dříny. Z keřů například růže, bez, brslen, šeřík, tavolník či ptačí zob.

Zdroje:https://abecedazahrady.dama.cz, https://www.floranazahrade.cz