Jaro je všudypřítomné, léto a prázdniny již ťukají na dveře a vaše zahrádka je v plném rozpuku. Jenže nemůže být všechno perfektní, to by pak nebyl život. Proto se v tomto období na vaší zahrádce objevují i nezvaní hosté jménem slimáci.

A dělají si solidní zálusk na vaše zelí. Pokud se jich chcete zbavit a své zelí od těchto nezvaných hostů ochránit, stačí kolem něj nasypat toto. Slimáci se rychle odplazí k sousedům, a už se u vás neukážou.

Video o pěstování zelí najdete na Youtube kanále Marge z hnízda:

Zdroj: Youtube

Ochrana zelí před slimáky

I když se pohybují opravdu pomalu, mohou vám během večera rozchroustat s přehledem celý záhon zelí. Jsou totiž extrémně žraví a nikdy nemají dost. Kromě toho se velice rychle rozmnožují, takže byste zanedlouho mohli mít v zahradě celou kolonii útočící na vaše záhony, pokud neuděláte opatření proti nim včas.

Jakmile spatříte v zahradě slimáka, samozřejmě můžete vzít rukavice a ručně jej ze zahrady odstranit. To ale není dlouhodobé řešení, jelikož je možnost, že slimáka nenajdete ve vysoké trávě, nebo jich zkrátka bude moc. Mnohem efektivnější je kolem vašich záhonů vytvořit zábranu z něčeho, co slimáky buď odradí, nebo se přes překážku zkrátka nedostanou.

Skořápky, písek, pletivo

Naštěstí je škála věcí, přes které se slimáci a hlemýždi nedostanou, docela vysoká. Můžete například kolem zelí nasypat rozdrcené skořápky. Jelikož je to ostrý a hrubý povrch, slimáci se mu vyhnou, jelikož se na něm nedokážou pohodlně pohybovat.

To samé platí pro křemelinu, kávovou sedlinu nebo hrubý písek. U úlomků křemeliny si však dávejte pozor, jelikož nejsou nebezpečné jen pro slimáky, nýbrž také pro vás.

Pokud chcete vidět, jak slimáci za vaše ohryzané zelí platí, můžete kolem něj nasypat i sůl, ve které se škůdci doslova rozpustí. Sůl budete muset jednou za pár dní vyměňovat.

Skvěle funguje i bariéra z měděných pásů, drátěného pletiva nebo nakloněná prkna s mastnotou na spodních stranách. Když tyto bariéry postavíte mezi zelí a slimáky, budou vaše záhony v bezpečí a slimáci odtáhnou hodně daleko.

Nejčastější chyby při pěstování zelí

Při pěstování zelí se pěstitelé často dopouštějí několika běžných chyb. Jednou z nich je nesprávná příprava půdy, která by měla být dobře odvodněná a bohatá na organické látky, aby zajišťovala optimální růst. Další chybou je nesprávné zavlažování - zelí potřebuje pravidelnou a dostatečnou zálivku, ale nesmí být přemokřené, což může vést k hnilobě kořenů. Nedostatečná kontrola škůdců a chorob, jako jsou mšice a plísně, může výrazně poškodit úrodu, pokud nejsou včas a účinně ošetřeny. Dalším častým problémem je nesprávné hnojení - zelí vyžaduje vyvážený přísun živin, zejména dusíku, fosforu a draslíku, ale přehnojení může vést k nadměrnému růstu listů na úkor hlávek. Konečně, špatné umístění sazenic, příliš blízko sebe, může omezit proudění vzduchu a podporovat šíření chorob.

Související články

Zdroje: www.hubeni-skudcu.cz, living.iprima.cz