Vzdálenost jednotlivých výsadeb by měla být u nižších druhů 30 až 40 centimetrů, u vysokých odrůd 40 až 60 centimetrů. Pokud se vám stane, že rostlinka má poškozené kořeny, nebojte se je zkrátit nožem. Zárodek nového života pak zasaďte do přiměřené hloubky a zalijte. A které z trvalek by neměly na vaší zahradě chybět?
Ve videu se dozvíte, jaké druhy květin je nejlepší vysadit v září:
Dračík
Původně jde o trvalku ze Severní Ameriky, která své příznivce okouzluje hroznovitým květenstvím a trubkovitými květy. Na světě existuje 300 druhů dračíků – některé fungují jako „živé koberce“, proto se hodí na vykrytí míst na trávníku či jako trsovitá ozdoba u kamenných zídek. U zahradníků se nejvíce těší oblibě velkokvěté odrůdy dračíků, které nachází uplatnění hlavně ve smíšených záhonech s jinými vzrostlejšími trvalkami.
Dračík miluje lehkou, neutrální (až mírně kyselou) půdu s dostatkem živin a zálivky. Nejlépe se mu daří na slunných místech nebo v polostínu, proto na to myslete, až ho budete sázet. Dračík můžete pěstovat v nádobách na terasách či balkonech. Před zimou je lepší jej přenést do úkrytu s pokojovou teplotou. U „nováčků“, které jste vysázeli na zahradu, dejte alespoň pořádnou vrstvu chvojí či listí, aby zimu přežily.
Rozchodník
Už na první pohled je vám jasné, že rozchodník je sympaťák. Má dužnaté listy a drobné růžové, červené nebo bílé květy, které zase zahrají na vaši romantickou strunu. Kytičku můžete pěstovat v nádobách (například na balkóně či terase), ale i v záhonech či skalkách s písčitou nebo štěrkovou půdou.
Rozchodník si potrpí na světlo a slunce, proto na to myslete při sázení. Rostlinku vsaďte do půdy s kompaktním kořenovým balem. Pokud máte dostatek místa, zasaďte více rozchodníků najednou, protože nejlépe jejich půvab vynikne ve skupině.
Plaménka latnatá
Je krásná a navíc i omamně voní. Není divu, že je oblíbenou rostlinou nočních motýlků, kteří na ní rádi nalétávají. Plaménka je přešlechtěnou rostlinkou, proto na ni můžete narazit v různých kultivarech, které vás slibují jedno či vícebarevné květy. Nejčastěji můžete plamének vidět v růžové, fialové či temně karmínové barvě.
Rostlinka je velká parádnice a za svou „květinovou show“ očekává luxusní podmínky k životu. Nárokuje si kvalitní zahradní zeminu (s dostatečnou závlahou) a s pořádnou porcí živin. Proto jí v novém záhoně přivítejte pořádnou „výživovou bombou“.
Smíchejte nasekanou trávu, drobné štěpky (můžete je získat třeba pomocí drtiče zahradního odpadu) a trochu podzimního listí. Směs zaryjte do připravovaného záhonu a uvidíte, jak vám plaménka vykvete do krásy.
Hvězdnice křovitá
Pokud budete chtít hostit tuhle krásku na vaší zahradě, počítejte s tím, že hvězdice potřebuje dostatek péče v podobě zálivky, slunce a výživné půdy. Pokud ji necháte „na suchu“, bude trpět padlím a celkově zchřadne. Kromě hvězdice křovité je populární také hvězdice novoanglická nebo hvězdice novobelgická.
Všechny tyto kultivary se pyšní studenými barvami – bílou, růžovou, modrou či karmínovou. Rostlinku vysaďte na slunné stanoviště, do mírně vlhké půdy s kyselejším pH. Aby hvězdice vynikla, dopřejte jí 50 – 60 centimetrové rozestupy.
Dobrá zpráva: Hvězdnice vypadá krásně i jako řezaná rostlina a vydrží ve váze velmi dlouho!
Zdroje: www.balkonovekvetiny.cz, weiki.bio.cz