obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odvar z oddenku pýru, léčivého plevele, pročistí celé tělo

Pýr je znám jako běžný a úporný plevel. Méně známé, přesto generacemi využívané, jsou účinky jeho oddenku na zdraví. Regeneruje játra i trávení, pomáhá při alergii i revmatismu.

Pýru plazivého, plevele, který se rozšiřuje pomocí oddenků, je poměrně těžké se zbavit. Stačí kousek, který v půdě záhonu zůstane, a pýr roste nanovo. Než se však na rostlinu začnete zlobit, vězte, že právě její oddenky jsou vskutku zajímavým rostlinným léčivem. (Ostatně, všechny plevele, pionýrské rostliny, pouze osidlují a chrání obnaženou půdu, jak jim příroda určila, a zlobit se na ně proto je zbytečné)

Oddenky pýru jsou velmi dlouhé a raší z nich další nové rostliny Oddenky pýru jsou velmi dlouhé a raší z nich další nové rostliny Zdroj: Shutterstock.com / Look2All

Očistná kůra z pýru

Oddenky pýru jsou výtečným a generacemi ověřeným přírodním lékem na regeneraci jater, pročišťují a posilují organismus, prospívají trávení, snižují hladinu cholesterolu v krvi, mohou ulevit při revmatismu i alergii. Očistnou kůru si můžete připravit z právě vypletých oddenků – odvar, připravený z nasekaných oddenků na šálek vody a povařených 5 minut, užívejte třikrát denně po dobu dvou až tří týdnů.

Sušený oddenek pýru plazivého Sušený oddenek pýru plazivého Zdroj: Shutterstock.com / Heike Rau

Nasušte si oddenek do zásoby

Oddenek si můžete také nasušit do zásoby – nevadí mu ani sušení na slunci, musí však být důkladné. Skladujte ho na velmi suchém místě, nebo v dokonale těsnící nádobě, aby nenasál vlhkost a neplesnivěl.

Akční letáky