Díky pevným hranicím snáze udržíme trávu mimo záhon, ale také se bude lépe udržovat plocha porostlá krásnými, ale snadno se rozšiřujícími rostlinami. V takovou chvíli se hodí každý praktický tip, a pokud bude navíc zadarmo, zaplesá jistě srdce nejednoho zahrádkáře.
Jak na ohrazení záhonu? Poradí vám video na youtube v kanálu Vidlák:
Využijte staré cihly
Není vyloučeno, že vám při poslední rekonstrukci domu někde v rohu na zahradě zbyly staré cihly, nebo dokonce tašky. Cihly výborně poslouží jako ohraničení záhonu nad úrovní terénu, pokud z nich postavíte nízkou zídku, například jen ze dvou vrstev, může vaše zahrada dostat docela jiný ráz.
Střešní tašky pomohou i proti škůdcům
Staré střešní tašky jsou ještě větší výhrou. Pomohou totiž i v boji proti škůdcům, žijícím pod zemí. Vytvořte proto tenkou, ale dostatečně hlubokou rýhu kolem celého záhonu a tašky do ní naskládejte na výšku jednu vedle druhé.
Vytvoříte jakousi neviditelnou bariéru, díky které nebudou prorůstat kořeny plevelů do míst, kde je rozhodně nechceme, ale která odradí dokonce i nevítané hosty. Je jen na vás, jak velkou část tašky necháte viditelnou.
Přírodní materiál bude ideální
Velmi estetickým prvkem v zahradě mohou být kameny, ať už jde o oblázky, nebo třeba štěrk. Možná vám takový materiál zbyl z minulých úprav, nebo máte možnost jej sehnat téměř zadarmo. Pak si můžete vytvořit nádherné a efektní ohraničení záhonu vykopáním mělké rýhy kolem záhonu a jejím vyplněním právě kamínky.
Pro zvýšení funkčnosti můžete rýhu nejprve vyložit několika vrstvami netkané textilie. Jak široký “obrubník” takto vytvoříte si samozřejmě můžete zvolit sami. Měl by ale mít šířku alespoň 10 - 15 cm. Stejně je možné použít kůru nebo dřevěné třísky, musíme však pamatovat na jejich častější obnovování.
Zbylé dřevo ze stavby
Stejně jako staré tašky poslouží také prkna, například ta z europalet, na kterých vám kdysi přivezli stavební materiál. Může jít i o další již nepotřebná prkna, ale v takovém případě si dejte pozor, aby nebyla napuštěna chemikáliemi, které u záhonu určitě nemají co dělat.
Vykopejte prostor co nejpřesněji na sílu prken a ta potom, již zkrácená na potřebnou délku, pokládejte jedno za druhým, až jimi ohraničíte celý záhon a následně zbylý prostor zasypejte zeminou. Dejte si pozor, aby byla uložena dostatečně hluboko v zemi, jinak by se brzy začala vyvracet.
Trochu divočejšího vzhledu...
Rozhodli jste se razantněji prořezat stromy? Větve, které odstraníte, rozhodně nevyhazujte. Budou se hodit k ohraničení záhonu zvláště na místech, kde chcete vyvolat co nejpřírodnější a nejdivočejší přirozenou atmosféru. Zvláště se hodí na chatě, kde si většina z nás podvědomě buduje vlastní svět za hranicemi toho běžného, v němž žijeme za běžných okolností.
Jednoduché a účinné
Práce to nebude složitá, větší větve (zbavené menších větviček) nebo třeba kmínky odstraněných náletů, můžete rovnou pokládat na okraj záhonu. Pro zvýšení hradby ale bude nutné v rozích záhonu zarazit opěrné kolíky, které budou sloužit jako pojistka proti “rozsypání” hradby. Z každé strany palisády proto natlučte jeden kolík požadované velikosti a mezi ně potom vkládejte jednotlivé větve.
Je zřejmé, že zkušený zahradník, případně vnímavý a šikovný člověk, si poradí ekologicky a navíc zpracuje zdánlivě již nepotřebné zbytky, které jen bez užitku zabírají místo v koutě zahrady.
Zdroje: www.homesandgardens.com, ptes.org, www.thespruce.com